X


Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Kripto paraların çeşitleri ve farklılıkları neler?
12:27
23 Şubat 2021

Kripto para piyasasında 10.000’den fazla kripto para birimi bulunmaktadır. Bunların ilki ve hala lider olan Bitcoin (BTC) iken, aşağılara doğru gidildiğinde çok farklı özelliklerde ve çeşitlerde kripto paraların olduğu biliniyor.

Peki kripto paralar tam olarak neye göre ayrılıyor ve kripto para çeşitleri nelerdir? Aslında kripto paraların ayrılabileceği belki de yüzlerce faktör bulunuyor. Bunlar arasında en çok kullanılanlarının ise konsensüs algoritmaları olduğu görülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin, proof-of-work yani iş ispatı konsensüs modelini kullanıyor ve bu sebeple madencilik altyapısına sahip. Ethereum da şu an için aynı altyapıyı kullanmakta ve madenciliği bu sayede yapılabiliyor.

Ancak XRP’nin kullandığı konsensüs algoritması bunlardan farklı. Kripto paralar bu yönüyle madenciliği olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrılabilir. Farklı konsensüs algoritmalarına ise Proof-of-Stake, Proof-of-Trust, Proof-of-Node gibi farklı çeşitler eklenebilir.

Kripto Para Çeşitleri ve Özellikleri

Kripto para çeşitleri konusunda yapılabilecek bir diğer sıralama ise bunların blockchain ağlarına yönelik olabilir. Sektördeki birçok kripto para birimi kendi ağına sahip olmayıp Ethereum ağını kullanmakta. Ethereum ağındaki bu tip tokenler ERC-20 standardına dahil. Öte yandan son dönemde ortaya çıkan NFT’ler de teknik olarak kripto para veya token sayılıyor. Bunların da ERC-721 standardına uygun olduğu biliniyor.

Kripto paraların kendi ağlarına sahip olup olmama durumları da bunların çeşitlendirilebilmesini sağlamakta. Binance’in kripto parası Binance Coin de bir süre Ethereum ağında bulunsa da daha sonra ana ağına geçiş yaptı.

Kripto paralar son olarak amaçlarına göre de çeşitlendirilebilir. Gizlilik odaklı kripto paralara Monero, Zcash, Dash ve Beam örnek verilebilir. Buna karşın kurumsal yatırımcı ve bunların işlemleri odaklı kripto paralara COTI örnek gösterilebilir. Tether gibi kripto paralar ise belirli bir emtiaya veya itibari paraya endeksli olup, stabil değere sahiptir. Bunlara stablecoin denir. 1 USDT, 1 ABD dolarına eşittir.

Kripto Para Satın Alma Siteleri

Binlerce kripto para arasından önde gelen projeleri satın alabileceğiniz en güvenilir borsa ise Binance olarak ön plana çıkıyor. Binance, farklı kripto para çeşitlerini de destekleyen bir kripto para borsasıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar