Kıyasıya Rekabet Fırsat Getirecek Mi? NFT’lerde Güçlü Hareketlilik!

Non-fungible token'larda (NFT) görülen yüksek hareketliliğin sebebi ne? Önde gelen NFT yatırımcısından "fırsat" açıklaması!
00:30
28 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Non-fungible token’ların (NFT) faaliyetindeki durgunluk, geçtiğimiz hafta içerisinde lider akıllı sözleşme platformu olan Ethereum’da (ETH) haftalık işlem seviyesinin Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasıyla azalma yönünde hareket ediyor.

NFT’de Güçlü Hareketlilik!

Veri analiz platformu olan Dune’dan alınan verilere göre ani artış, birbirine kıyasıya rekabet içerisinde olan ve OpenSea’deki ticaret hacimlerini geride bırakan NFT pazar yeri Blur’daki aktivite artışından kaynaklandı. Kıdemli kripto para analisti Thomas Bialek’e göre Blur’un yerel token’ının lansmanı, devam eden kripto para birimi teşvikleriyle birleştiğinde, NFT ticaret faaliyetini yeniden canlandıran “güçlü bir hareketlilik” yarattı.

Bununla birlikte yılın başından bu yana artan kripto para ticaret hacimleri ile genel piyasa likiditesindeki artış gibi, yaklaşan airdrop beklentisinin de artan ilgiye neden olabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde ticaret şirketi Degenz Finance’ten iki NFT yatırımcısı, Bored Ape Yacht Club koleksiyonlarını 6.000 ETH’den (10 milyon dolar) nakit paraya çevirdi. Ayrıca yatırımcılar açıklamalarında piyasayı etkilemeden nasıl para çekebileceklerini düşündüklerini belirterek Blur’daki ani artışı bir fırsat olarak gördüklerini vurguladı. Konu hakkında yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

Blur tarafından sağlanan likidite şu anda çılgınca…

Ayrıca OpenSea üzerinden non-fungible token satın alma sürecini gözden geçirmek istiyorsanız videomuza göz atabilirsiniz.

OpenSea ve Blur Rekabeti!

NFT’ler ayrıca bir dizi başka kategoride de yükseldi. Ethereum sanatı ve koleksiyon satışları Ağustos 2021 tarihinden bu yana en yüksek hacmi gördü. Ancak aylık işlem hacmi artarken, aylık alım satım yapanların sayısının yanı sıra aylık alım satım sayısı da düşüyor. İşlem hacimleri yükselirken, artışın sürdürülebilir mi yoksa yalnızca Blur tarafından sunulan kısa vadeli teşviklerle mi bağlantılı olduğu belli değil. Thomas Bialek son olarak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Bu hararetli NFT pazar savaşının yakın gelecekte yoğunlaşmaya devam etmesi muhtemel görünüyor. Blur’un yaklaşımının uzun ömürlü olduğunu göstermesi ve OpenSea’nin etkili bir yanıt bulması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar