Katalonya Kripto Paralı Sisteme Mi Geçiyor?

08:10
30 Ekim 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika
Bağımsızlık referandumu sonrası Katalonya’da sular durulmuyor. İspanya’nın en varlıklı özerk bölgesi bu hafta bağımsızlığını ilan etmesine rağmen İspanya hükümeti anayasanın 155. maddesini devreye sokarak Katalonya’yı İspanya’da tutmak istiyor.

Dünyanın farklı yerlerindeki hükümetler ve fikir liderlerinin konuya dair fikirleri farklılık gösterirken, bağımsızlığı tanınmayan Katalonya’nın milli bir kripto para ve blockchain temelli bir ikametgah sistemi kullanacağı kulislerde yoğun bir şekilde dillendiriliyor.

İspanya’da yerel bir gazetenin hazırladığı habere göre SmartCatalonia isimli dijital ofisin direktörü, Estonya’nın dijital ikametgah planlarını kavrayabilmek adına ülkeye birçok kez ziyarette bulunmuş. Bilindiği üzere Estonya kendi dijital parasını basmayı planladığını duyurmuş, ancak Avrupa Birliği Merkez Bankası başkanı Mario Draghi’nin böyle bir şeyin mümkün olmayacağını açıklamasıyla bu plan rafa kalkmıştı.

Ulusal kripto para

Blockchain temelli ikametgah programı Avrupa’da türünün ilk örneği olmayı başarırken, bu başarıyı gölgede bırakacak bir olaya tanıklık edebiliriz. İddialara göre bağımsız Katalan hükümeti merkez bankası kurmak yerine ulusal bir kripto para kullanmayı tercih edecek. Rusya ve Kazakistan’ın da benzer çalışmalar yürüttüğünü düşünürsek Katalonya’nın böyle bir hamle yapması sürpriz olmayacaktır.

Üstelik bundan bir süre önce Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin Katalonya hükümetine bu yönde bir sistem için talimat vermişti. Haberde bununla ilgili şu ifadeler geçiyor:

“Bu Rus asıllı genç Kanadalı, onlara sanal ikametgah platformu için ICO düzenlemelerini ve sistemin gelirlerini bu yöntemi kullanarak karşılamalarını tavsiye etmişti. Geliştirilecek bir ICO’yla birlikte e-ikamet ekosistemi dahilinde yeni bir kripto para finanse edilebilir. Böylece o topluluk tamamen bağımsız olur ve merkez bankasının yetki kapsamının dışında hareket eder.”

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER