X


İşte En Dikkat Çeken “Shitcoin”ler!

Köpeklere, kedilere, burgerlere ve hatta Coronvirüs'üne özel kripto para birimleri, gerçekten kullanım alanına sahip mi?
18:00
8 Mart 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektöründe liderliği Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi bariz kullanım alanlarına sahip kripto para birimleri üstlense de, binlerce yatırımcının “shitcoin” olarak tabir edilen kripto paralara yatırım yaptığı da biliniyor.

En Popüler Shitcoin’ler!

Shitcoin’ler genel olarak hiçbir temel kullanım alanına sahip olmayan ve sadece alım ile satım yüzünden fiyatı yükselen veya azalan kripto paralar olarak açıklanabilirler. Bunların en ünlüsü ise Elon Musk‘ın bile “favori kripto parası” olduğunu ilan ettiği Dogecoin (DOGE) olarak biliniyor.

Bir şaka olarak piyasaya sürülen DOGE, inanılmaz bir kitleye ulaştı ve bunun rakipleri bile çıktı. Catcoin isimli kripto para birimi, 2013 yılında piyasaya sürüldü ve insanlarla kedilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu para biriminin de aynı Bitcoin gibi 21 milyon sınırlaması var ancak sadece Cryptopia borsasında listelenmiş durumda.

Üçüncü sıradaki shitcoin ise Whoppercoin olarak biliniyor. Burger King tarafından 2017 yılında başlatılan bu girişim, Rusya’ya özel. Rusya’daki müşteriler harcadıkları her bir ruble karşılığında 1 Whoppercoin kazanıyorlar. 1.700 Whoppercoin ise 1 bedava burger anlamına geliyor.

Son günlerin en popüler shitcoin’lerinden birisi ise oldukça farklı bir amaca sahip. Coronacoin isimli kripto para birimi, ölen veya hastalığa bulaşan insanlarla beraber değer artışı sunuyor.

Yukarıdaki kripto para birimlerinin birçoğu pump veya dump yöntemiyle değer artışı veya düşüşü yaşıyor. Bu da aslında gerçek bir kullanım alanına ve buna bağlı fiyat değişimine sahip olmadıklarını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar