X

IoTeX Coin Nedir?

IOTX Coin, IoTeX platformunun yerel kripto para birimidir.
13:58
17 Eylül 2020

IoTeX Coin, bir ERC-20 token’ıdır ve 2017 yılında piyasa sürüldü. Açık kaynaklı bir proje olarak kurulan IoTeX, insanların ve makinelerin güven, özgür irade ve gizlilikle etkileşim kurabileceği açık bir ekosistem olan Internet of Trusted Things’i güçlendirmek için merkezi olmayan bir platform inşa ediyor. 30’dan fazla araştırma bilimcisi ve mühendisten oluşan küresel bir ekip tarafından desteklenen IoTeX, gizliliği koruyan akıllı cihazları ve ağları etkinleştirmek için Blockchain’i, güvenli donanım ve gizli bilgi işlemi birleştiriyor.

IOTX Coin Nedir?

IOTX Coin, IoTeX platformunun yerel kripto para birimidir. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,0089 dolardan işlem gören IoTeX token, Bitcoin karşısında da 0,00000082 BTC ile işlem görüyor. Bunların yanında IoTeX token’ın 43.192.349 USD işlem hacmi ile CoinMarketCap verilerine 163. sırada yer alıyor.

Ayrıca 13 Mart 2020’de tüm kripto paralarla birlikte çöküş yaşayan IOTX coin 0,0012 dolar ile en dip seviyeyi gördü. IOTX coin’in 1 Ocak 2018’de de 0,0880 dolar ile rekor kırdığını belirtmekte de fayda var. Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 4.823.952.133 IOTX bulunuyor ve toplam arzın 9.734.304.443 IOTX olacağı belirtiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

IoTeX Token Ne İşe Yarar?

Platform, Internet of Trusted Things’i güçlendirmek için gizlilik merkezli bir Blockchain platformu oluşturuyor. Şirket içi inovasyonlar, heterojen bilgi işlem için Blockchain içinde blok zincir mimarisini, hızlı ve sağlam Roll-DPoS mutabakat şemasını ve verimli güvenilir bilgi işlem protokollerini içeriyor.

IoTeX platformu sayesinde kullanıcılar kendi Blockchain’lerini inşa edebiliyor. Bunun için platform kullanıcılara kurulum ve dağıtımda kolaylık sağlamak için yapılandırma dosyası da sunuyor. Bu yapılandırma dosyası sayesinde kullanıcılar full node’ları oluşturabiliyor. Kullanıcılar, yalnızca birkaç kolay adımda, tercih ettikleri ortamda full node kurabiliyor ve çalıştırabiliyor.

Bunlara ek olarak platform şunları da kullanıcılarına sunuyor:

 • Dünyada en yaygın kullanılan programlama dili olan JavaScript ile kodlama
 • Şeffaflık, topluluk katkıları ve güvenlik
 • Platformu güvence altına alan yüksek düzeyde kriptografi için yenilikçi şemalar
 • Mainnet’i veya diğer alt zinciri bozmayan, alt zincir geliştirme
 • Yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik
 • Kök zinciri etkileyecek sahte kodlar konusunda endişelenmeden izole bir şekilde özgürce deneyler yapma imkanı
 • Kişiselleştirilebilen token’lar, işlemler ve ortak görüşler

Bunların yanı sıra platform kullanıcılarına birçok ürün de sunuyor:

 • IoTeX Core: IoTeX protokolünün resmi Go uygulamasıdır. Ölçeklenebilirlik ve gizlilik merkezli blok zincirler tarafından desteklenen IoT için yeni nesil merkezi olmayan ağ olarak tanımlanabilir.
 • IoTeX Explorer: IoTeX Explorer, kullanıcıların Blockchain’deki işlemlere ve eylemlere erişmesine, izlemesine ve sorgulamasına olanak tanıyor.
 • IoTeX Web Cüzdanı: IoTeX Web Cüzdanı, kullanıcıların bir cüzdan oluşturabileceği ve IoTeX Mainnet ve Testnet’te çeşitli eylemler gerçekleştirebileceği IoTeX ağının yerleşik bir özelliğidir.
 • IoTeX Masaüstü ve Mobil Cüzdan: IoTeX masaüstü ve mobil cüzdan, sık sık token gönderen veya oy veren kullanıcılar için harika bir seçenek olarak nitelendiriliyor. Bilgisayarda yüklü bir uygulama olarak kullanımı kolay ve daha güvenlidir.
 • IoTeX Oylama Portalı: Oylama, IoTeX’in güvenliğini ve verimliliğini artırıyor ve ayrıca kullanıcıların ödüller kazanmasını sağlıyor.
 • IoTeX Üye Portalı
 • VITA
 • Beancount.io
 • Cisky
 • BetIoTeX

IoTeX Coin Yorum

IOTX coin, özellikle yaklaşık olarak 3 yıldır piyasada olduğu için yatırımcılar tarafından güvenilir bir token olarak nitelendiriliyor. Bunun yanı sıra yatırımcıların yorumlarından IoTeX’in gelecek vaat eden bir coin olduğu da anlaşılıyor. Özellikle orta ve uzun vadede yatırımcılar IOTX coin’in güzel getiri sağlamasını bekliyor.

IoTeX Coin Nasıl Satın Alınır?

“IoTeX Coin nereden alınır?” sorusunun cevabına gelecek olursak da; IOTX coin’i dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance ile güvenilir bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar