X


İnternetsiz Bitcoin Transferi: Bitcoin Box

09:02
19 Ocak 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Jan Vornberger tarafından geliştirilen prototip kripto para pos cihazı Bitcoin Box ile, internete bağlı olmadan ödeme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Cihaz internet yerine offline olarak Near Field Communications (NFC) yani Yakın Saha İletişimine dayalı olarak çalışıyor.

Bitcoin Box ile ödeme yapabilmek için müşterilerin akıllı telefonlarına bir kere dokunmaları yeterli oluyor ve Bluetooth vasıtasıyla işlem gerçekleşiyor.

Vornberger, offline Bitcoin transferlerinin yararlarını şu şekilde açıklıyor: Çoğu Bitcoin POS cihazında işlem transferin ağda yayınlanmasıyla tamamlanır. Genellikle de işletmelerin sistemleri transferleri hemen görmez ve bu nedenle de gecikmeler yaşanır. Fakat BIP70 protokolü kullanılarak bu gecikmenin önüne geçilebilir ve BIP70 ile müşteri cüzdanından direkt olarak işletmenin cüzdanına transfer yapılabilir.

BIP70, transfer anında müşteri ve işletme arasındaki iletişimi yöneten protokol olarak tanımlanabilir. Bu protokolle iki taraf için de daha hızlı ve güvenli hizmet sunulması beklenmektedir.

BIP70 şu anda lider servis sağlayıcıları Bitpay ve Coinbase tarafından destekleniyor; ama yine de işlemler offline olarak gerçekleştirilemiyor. Bitcoin Box’ın geliştiricisi Vornberger, BIP70’in de ötesine giderek cihazının burada devreye gireceğini ve internet bağlantısı olmadan çok kısa bir sürede offline olarak tüm işlemlerin yapılabileceğini belirtiyor.

Aşağıda işlemin nasıl gerçekleştiğine dair kısa bir video bulabilirsiniz.

Kaynak: coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar