X

İngiliz Kraliyet Ailesi Bitcoin Bağışı İstiyor İddiası!

Dolandırıcılar bu sefer Bitcoin (BTC) elde etmek için İngiliz Kraliyet Ailesi'ni hedef aldı.
16:00
28 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dolandırıcıları daha önce birçok ülkenin başbakanını, kripto para ve blockchain ekosisteminin önde gelenlerini ve hatta dini liderleri bile kullanmış olsalar da, İngiliz Kraliyet ailesi büyük ihtimalle ilk defa böyle bir dolandırıcılığın içerisinde yer aldı.

Dolandırıcılar, İngiliz vatandaşlarından sanki İngiliz Kraliyet Ailesi’nden gelmiş süsü verilen bir mektup ile 2,5 milyon dolara yakın Bitcoin (BTC) istedi. Dolandırıcıların söz konusu parayı isteme sebebi ise, Brexit sonrası ülkenin kötüye gidecek olan ekonomisini düzeltmek oldu.

Kraliyet Ailesine Bitcoin Bağışı

Kripto para dolandırıcıları birçok vatandaşın posta kutusuna mektup göndermenin yanı sıra, bazı kullanıcılara da e-posta yoluyla ulaşmayı tercih etti. Kraliçe II. Elizabeth’in sözde özel sekreteri tarafından imzalanan bildiride, ”bunun sır olarak saklanması ve kamuoyu ile paylaşılmaması gerektiği” de vurgulandı.

İngiliz IT firması Smarttask’in CEO’su Paul Ridden tarafından yayınlanan bildiride, sözde para talebinin bir örneği görülmekte. Bildiride Avrupa Birliğine ekonomiyi kurtarmak için milyarlarca Pound ödenmesi gerektiği belirtilirken, kraliçenin yüzde 82 gibi bir fon topladığı ancak kalanını şu an için toplayamadığı ifade edilmekte.

Mektubun devamında Kraliyet Ailesi’nin 550.000 dolar ile 2.5 milyon dolar arasında değere denk Pound istediği ve bunun Bitcoin adresine gönderilmesi gerektiği ibaresi yer alıyor. Yapılan ödeme karşısında yatırımcılara üç ay için yüzde 30 faiz  oranı verileceği belirtilmekte.

Ridden açıklamasının devamında kimsenin böyle bir dolandırıcılığa kanmayacağından emin olduğunu da duyurdu. İngiltere Bitcoin’e karşı özel bir ilgi sergilemese de, İngiltere Prensesi geçtiğimiz aylarda blockchain teknolojisi hakkında konuşmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar