X


iCloud’u Hack’leyen Türk Hacker Apple’dan 175 Bin Dolarlık Fidye İstedi

iCloud'u hack'leyen Türk hacker Apple'dan 175 bin dolarlık Bitcoin talep etti.
15:00
21 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Turkish Crime Family adlı hacker grubu, geçtiğimiz yıl milyonlarca iCloud hesabını sıfırlayacağını iddia ederek Apple’dan fidye istemişti. Turkish Crime Family’nin Apple’dan talep ettiği fidye ücreti ise ilk olarak 75 bin dolar olarak medyaya yansımıştı. Ancak daha sonra Kerem Albayrak talep ettikleri ücretin 175 bin dolar olduğunu açıklamıştı.

Hacker grubunun başındaki isim Kerem Albayrak 175 bin dolarlık fidyenin Bitcoin’le ya da iTunes hediye kartlarıyla ödenmesini istemişti. Londra’da yaşadığı anlaşılan Kerem Albayrak geçtiğimiz günlerde birinci dereceden şantaj ve ikinci derecen yasa dışı faaliyet suçlarından hakim karşısına çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre Kerem Albayrak, kurbanlarının iCloud hesaplarına girerken kendisini kayıt altına aldı ve bu görüntüleri Youtube platformunda paylaştı. Daha sonra Apple yetkilileri ile temasa geçen Kerem Albayrak 175 bin dolarlık fidye talep etti.  Albayrak, fidyenin ödenmemesi durumunda ise Apple’ı 319 milyon kişinin iCloud verilerini sızdırmakla tehdit etti.

Geçtiğimiz günlerde hakim karşısına çıkan Kerem Albayrak, 14 Kasım’daki duruşmaya kadar serbest bırakıldı. İddia makamının avukatı Lorna Vincent şunları kaydetti:

Kerem Albayrak, iCloud hesaplarını hack’leme tehdidi ile Apple’a e-posta göndererek fidye istemekle suçlanıyor. Albayrak, kurbanların iCloud hesaplarını hack’ledi ve görüntülerini Youtube’ta paylaştı.

Bir diğer olayda ise TheShadowBrokers’ın geliştirdiği WannaCry (WCRY) adlı fidye yazılımı geçtiğimiz yıl herkesi alarma geçirmişti. Windows kullanıcılarının hedef alındığı saldırıda 150 farklı  ülkeden 230 bin kullanıcı etkilendi. TheShadowBrokers da kilitlediği sistemleri açmak için ise Bitcoin ile fidye talep etmişti.

Bu yılın temmuz ayında Cape Town’da gerçekleşen bir olayda ise Liyaqat Parker adlı iş adamı kaçırılmış ve fidye olarak 50 Bitcoin talep edilmişti. Parker geçtiğimiz aylarda evine döndü ancak fidyenin ödenip ödenmediği henüz bilinmiyor.

Kaynak: Newsbtc.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar