Herkes Neden Maker Coin (MKR) Alıyor: Tether Tehlikesi Büyüyor mu?

Özet

  • Maker Coin tüm zamanların rekorunu tazeledi.
13:40
10 Ocak 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum (ETH) tabanlı kripto para projesi Maker Coin (MKR) son günlerde inanılmaz bir talep ile karşı karşıya. Maker Coin’in karşı karşıya kaldığı bu talebin arkasındaki temel sebep ise yaklaşan Tether (USDT) davası ve bununla ilgili oluşan şüpheler.

Tether ve Maker Coin İlişkisi

Toplam piyasa değerine göre en büyük stablecoin konumundaki Tether ve Bitfinex kripto para borsasına 2020 yılında New York Başsavcılığı tarafından dava açıldı. NYAG tarafından talep edilen ve Tether’in ABD doları tarafından desteklendiğini kanıtlayan belgelerin teslim için son tarih 15 Ocak 2021. Eğer Tether istenen belgeleri teslim edemez ve bu sebeple mahkemeden olumsuz bir karar alırsa, USDT için büyük bir kriz yaşanabilir.

USDT’nin değeri 1 dolara eşit olsa da daha önce bunun yaşanan olaylar nedeniyle 1 dolar altına gerilediği görülmüştü. Tether’in 1:1 oranında ABD doları ile teminatlı olduğu belirtilse de Tether bu denetimleri asla şeffaf bir şekilde yayınlamadı. Bu sebeple şu an herkesin gözü 15 Ocak tarihine çevrildi ve insanlar olası bir düşüş veya daha kötü ihtimaller nedeniyle başka stablecoinlere akın ediyor.

DAI’ye Olan Talep, MKR Fiyatına Rekor Getirdi

Ethereum ağı tabanlı ve kripto para piyasasının ilk stablecoinlerinden birisi olan DAI de şu an insanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. DAI, Tether veya türevlerinin aksine ABD dolarına endeksli değil. Bunun yerine DAI’nin değerinin 1 dolara endeksli olması direkt olarak MakerDAO ile sağlanıyor. Maker Coin fiyatında görülen artışın sebebi de şu an hem DAI hem de MKR’ye olan yoğun talep.

MKR/USD Teknik Analizi

MKR teknik analizine bakıldığında son 7 gün içerisinde %187 üzerinde artış yakalayan kripto paranın RSI indikatörü alarm veriyor. MKR fiyatı son 24 saat içerisinde de %60 yükseliş yakaladı ve 1.754 dolara kadar çıktı. 2017 yılındaki boğa piyasasında bile en fazla 1.784 dolara kadar yükselmiş olan MKR, an itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırmaya hazırlanıyor ve bazı borsalarda bunu başardı.

maker coin

Böyle bir yükseliş yaşandığı için şu an MKR karşısında hiçbir direnç bulunmuyor. Tüm zamanların rekorunu kıran MKR, olası bir düşüşte ise 1.023 dolara kadar gerileyebilir. Bu seviye psikolojik bir destek olarak biliniyor. Fiyat buraya ulaşana kadar ise 1.253 dolar, 1.169 dolar seviyelerinde yavaşlayabilir. Bu yükselişin devamı için altcoin rallisinin de durmaması gerekiyor. Maker hakkında daha fazla bilgi alıp bunun detaylarını öğrenmek için ise “Maker Coin Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI