Haftanın Panoraması – 9

22:51
9 Haziran 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

 2 – 8 Haziran Haftası

Son zamanlardaki yükseliş biraz yavaşlamış görünüyor. Hafta içerisinde 680 dolar seviyesine kadar dayanan Bitcoin’in yükselişi durdu; 650 bandında son 5 gündür stabil konumda kalmaya devam ediyor. Çoğu uzmana göre ani çıkış bir çok gelişmenin yaşanmasıyla tetiklenmişti. Şu anki durumda ise duraklama konumuna tekrardan girilmiş olabilir.

Hafta içerisinde yaşanan gelişmelerde: ilk olarak, eBay CEO John Donahoe gelecekte PayPal’ın Bitcoin’i kullanmak zorunda kalacağını vurguladı. eBay Bitcoin’e destek vererek, PayPal’ın entegresi sonrasında bir nevi Bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanacağını ima ediyor. Yapılan önceki açıklamalarda, eBay’ın PayPal ile işbirliği içerisine gidebileceği belirtilmişti. Özetle, PayPal’ın kısa zaman içerisinde Bitcoin ile ilgili hamlesi beklenirken, kripto paraları entegre edip etmeyeceği de merak konusudur. Diğer yandan teknoloji devi Apple, Bitcoin ile ilgili politikasını değiştirerek, kripto para uygulamalarının artık AppStore’den tüm cihazlara indirilebileceği açıkladı. Apple’ın bu kararı kripto para ekosistemi için büyük bir gelişme ve bir nevi kripto paraların kendini ispatı olarak yorumlanmalıdır. Önemli gelişmelerden bir diğeri ise, Citibank’ın yayınladığı son raporunda Bitcoin’e yer vererek, avantajları ve dezavantajları hakkında kullanıcılarını bilgilendirmesiydi. Daha çok bankanın ve finans kurumunun Bitcoin ile ilgilenmesi kripto paraların gelişimi ve yayılması açısından çok önemlidir.

Sonuç olarak; yaşanan gelişmeler ışığında, kripto paraların ara vermeden gelişimi sürdürdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Öte yandan, Bitcoin kırılgan bir yapıya sahip olduğundan, değeri sürekli olarak inip çıkmaya da devam edecektir. Fakat önemli olan, kripto paralar için yolun çok başında olunduğunun bilinmesidir. Yatırımcılar için ise panik yapıp satmamak ve sabırlı olmak çok önemlidir; çünkü bilinmelidir ki, her düşüşten sonra muhakkak bir çıkış yaşanacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar