X

Geri Çekilmeler Korkutmalı Mı: Bitcoin’de Tarihsel Düzeltmeler!

Lider kripto para birimi Bitcoin’de (BTC) tarihsel olarak en az 15 kez günümüzdekine benzer düzeltmelerin yaşandığı görülüyor. 
20:15
22 Mayıs 2021

Kripto para birimleri Çarşamba günü %50’ye varan kayıplar yaşadı ve arka arkaya gelen kayıplar sebebiyle düşüş haftanın geri kalanında da hissedildi. Bazı isimler bu düşüş sebebiyle kripto para birimlerindeki boğa piyasasının bittiğini ve hatta “Bitcoin balonunun patladığını” dile getirdi. Ancak kripto para birimleri ile ilgili hazırlanan bir tablo bu düşüşlerin her zaman yaşandığını ve Bitcoin’in bu düşüşlerden sonra her zaman daha güçlü bir şekilde ayağa kalktığını ortaya koyuyor.

Bu Düşüşler Her Zaman Yaşandı

CoinMarketCap’ten alınan verilerden derlenen bir tabloya göre Bitcoin’de günümüzdeki düşüşlere benzer düşüşler sıklıkla yaşandı. Her düşüş esnasında ise bazı isimlerin “Bitcoin’in bittiğini” iddia ettiği görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Bitcoin’in Tarihsel Düzeltmeleri” adı verilen tabloya göre lider kripto para birimi Bitcoin bu hafta yaşadıklarımıza benzer düzeltmeleri 15 kez yaşadı. Tabloda da görüldüğü gibi 2012 yılından bu yana Bitcoin’de oransal olarak benzer düşüşler yaşandı.

Tabloda paylaşılan verilere göre Bitcoin 12 Ocak ve 17 Ocak 2012 tarihlerinde 7 dolardan 4 dolara gerileyerek %42’nin üzerinde değer kaybetti. Tabloya göre en büyük düşüş 3 Kasım 2013 ve 14 Ocak 2019 tarihleri arasında yaşandı. Bu tarihler arasında Bitcoin fiyatı 1.163 dolardan 152 dolara kadar düşerek %86’nın üzerinde değer kaybetti. Bu büyük düşüşün arkasında ise hem Çin’in Bitcoin yasağının hem de Mt. Gox olayının olduğu ifade ediliyor.

Bitcoin Güçlenerek Ayağa Kalktı

Tablodan da anlaşılacağı üzere Bitcoin’in büyük düzeltmelerinden sonra her zaman daha yüksek seviyeler görüldü. Örneğin Bitcoin 2017 Aralık ayında 20.000 doları gördükten sonra 2018 yılında 3.800 dolar seviyesine kadar geriledi ve 2021 yılında 64.800 dolar ile yeni bir yüksek seviye görülmüş oldu.

Tüm bu veriler değerlendirildiğinde analistler, Bitcoin’de düşüşler yaşansa da uzun vadeli olarak BTC’nin yükselişinin devam edeceğini ifade ediyor. Bunlara ek olarak Bitcoin’deki yükselişin temelsiz olmadığını ve arz-talep dengesinden kaynaklandığını belirtmek gerekiyor. Bitcoin’e olan talep sürekli artarken arz her dört yılda bir yüzde 50 azaldığı için uzun vadede fiyatta artışlar bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar