reklamı kapat
 • BTC  :  36.008,56 ₺
 • ETH  :  2.450,27 ₺
 • BCH  :  4.633,46 ₺
 • XRP  :  3,49 ₺
 • NGC  :  2,55 ₺
 • BTC 36.008,56
 • ETH 2.450,27
 • BCH 4.633,46

Gerçek: Bitcoin’le Yüzleşin Artık!

30 Kasım 2017
 • Onur AtamOnur Atam
crowd

Gerçek: Bitcoin’le Yüzleşme Vakti Geldi!

Merhaba değerli CoinTürk okurları. Sizlere, Peki Nedir Bu Bitcoin? girizgahlı bir yazı yazmalı mıyım bilmiyorum… Yok artık! Ama illa ki isteyenler buraya buyursun. Çünkü bu satırları takip eden o gözlerin, meşhur Bitcoin Aydınlanması’nı zaten yaşamış olduğuna inanmak istiyorum. En son katıldığım konferansta, salonu dolduran 300-400 kişiye “Kaç kişide 100 TL ve üzerinde Bitcoin var diye sorduğumda %85 in elini kaldırması ile “Nedir?” aşamasını yavaş yavaş geçmeye başladığımızı anladım. 

Son yıllarda dijital dünyanın ulaştığı muazzam seviyeye rağmen ne olduğu kolay kolay anlaşılamayan yegane şey Bitcoin oldu sanırım. Hadi Bitcoin bir şekilde “Merkezi olmayan dijital para birimidir.” güzellemesiyle belli çevrelerde ufak çapta bir aydınlanmaya sebep oldu. Ancak arkasından gelen bir soru var ki, değme yazılım dehasını, teknoloji bağımlısını ve dijital guruyu uykusuz bıraktı…

“Peki Bitcoin’i anladım da, bu Blockchain ne oluyor?”

Bu iki soru sizin de tam olarak aydınlığa kavuşturamadığınız sorularsa araştırmaya devam etmenizi öneririm. Çünkü bu soruların cevabı tek bir yazıda, makalede ya da videoda bulunmuyor. Uykusuz saatler geçirmenize neden olacak araştırma süreci sonrasında çok ilginç bir şey yaşayacaksınız. Eğer bu soruların cevabını bilinç altınızda verebildiğinizi hissederseniz;

‘Eureka’! Aramıza hoş geldiniz… Heyecan duyacaksınız. Hem de öyle bir heyecan ki, sizi belki de isteksiz bir şekilde uykusuz bırakan araştırma süreci bir anda yerini bilgi depolama isteği ile yanıp tutuşan bir bilinçli uykusuzluk seviyesine atacak.

Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama bunu bir tek ben söylemiyorum. (Bunu yaşayanlar lütfen burada olduklarını aşağıdaki yorum kısmına nokta koyarak da olsa göstersin.)

Paul Vigna ve Michael J. Casey’in yazdığı ve Türkçeye Ali Atav tarafından çevirilen “Kriptopara Çağı” isimli kitapta Bitcoin ile tanışanların bu dünyaya ilişkin geçtiği aşamalara değiniliyor. Bir çok meraklının yaşadığı “berraklaşma” süreci şöyle tanımlanıyor.

“…Berraklaşma anı; dijital para birimleri hakkında biraz kafa yoran, kabullenme sürecindeki engeller ile ilgili olarak şüpheli kalsalar bile hemen herkesin yaşadığı bir farkına varma anıdır. Bazı meraklılar günlerce uyuyamadıklarından, bitcoin hakkında elde ettikleri her kelime üzerine kafa patlattıklarından bahsederler…“

Bu aşamaya ulaşan bir çok yazılımcı, finansçı, hukukçu, eğitimci ve girişimci şimdilerde ünlü karikatür kahramanı Fırat gibi, “ Bununla bir şey yaparım ki ben!” diyerek yola koyulmuş durumda.

Bitcoin Kaç Dolar Olacak?

Bitcoin, her ne kadar fiyatı ile toplumsal ilgiyi üzerine çekiyor olsa da, aslında fiyatından çok daha büyük bir gelişme ile giriyor hayatımıza. Bu gerçekle yüzleşmeyen hiç kimse yeni dijital dünyada kendisine bir yer ayrılmasını beklemesin. Bunun bir anda olmayacağı açık seçik ortada. Gerekli zemin oluşmadan da Bitcoin’in fiyatının KAÇ DOLAR olduğu toplum tarafından merak edilen yegane şey olacak. Ancak benim uzun zamandan bu yana takip ettiğim başka bir konu var.

Tavşana kaç, tazıya tut oyunu oynatılırken ve herkes fiyata odaklanmışken; bir gün Bitcoin’in karşılığı olan bir para birimi kalmazsa ne olacak? Bu yetmezmiş gibi bir de diğer yüzlerce kripto para biriminin tek karşılığı Bitcoin olursa ne olacak? Bu sorular için bir çokları “Hadi canım sende!” diyecek, biliyorum. Ancak, yıllardır fiyatından çok sosyolojik gelişimini izlediğim Bitcoin için bu soruları sorma vakti yavaş yavaş geliyor. Çünkü hem dijital bilimciler hem de finansal fütüristler dünyanın çeşitli yerlerinde bu soruları dillendirmeye çoktan başladılar.

1 Bitcoin kaç bitcoin?

Bitcoin’in fiyatı bir gecede 1500 US$ yükselip ertesi hafta 700 US$ düşerken aslında dünya küresel ekonomisinde tek bir şey yapılıyor. Dikkatler Bitcoin’e çekiliyor.
Peki bu başarıyor mu? Evet, hem de fazlasıyla.

Size 3 yılı aşkın süredir kullandığım bir Google özelliği ile bunu ispatlayabilirim. Google Alerts, özellikle Türkçe kaynaklarda, içinde “bitcoin ve blockchain” geçen herhangi bir haber/yazı google arama botlarına denk gelince e-posta ile bunu bana 3 yıldır bildirir. Sadece 6 ay öncesine kadar bu alarm ayda ortalama 3-4 haber bildiriminde bulunurdu. Şimdilerde her gün istisnasız 8-10 farklı haber ile e-posta kutumu işgal ediyor. Bazı günler çıkan haberlere yetişemediğim bile oluyor. Kaldı ki dünyada çıkan ingilizce haberlere hiç değinmiyorum.

Bitcoin, fiyatı 1 US$ olsa da çok değerlidir.

Ben bu bakış açısıyla, fiyatına çok odaklanmadan “biriktirme” eğilimi ile yola devam edenleri seviyorum. Fiyatının bir gün 100k US$ olacağını düşünenler ya da 8-9 senede bir patlayan finansal balonlar ile aynı hazin sonu yaşayacağını söyleyenler benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü bir gün 1 Bitcoin’in karşılığının 1 Bitcoin ettiği bir dijital dünyaya doğru hızla yaklaşıyor olabiliriz. Klasik dünyanın finansal erklerinin bu devrimsel deneyin içerisinde olup olmadığını kesin olarak bilmemekle birlikte, etrafında dolandıklarını çıplak gözle dahi görebiliyoruz.

Para, artık form değiştiriyor. Kağıt masraflı bir ham madde. Bununla birlikte, para kavramına gerçek anlamda bir karşılık oluşturmak yeni dünya düzeninde git gide zorlaşıyor. Çünkü insanlar arasındaki iletişim hızı paranın el değiştirme hızının çok üstüne çıkmış durumda. Son bir soru serisi ile aranızdan ayrılıyorum;

 1. En son ne zaman cüzdanınızda ya da çantanızda 5 bin TL nakit taşıdınız?
 2. Devletler arası para transfer hareketlerinin ne kadar maliyetli olduğunu biliyor musunuz?
 3. Paraya üzerinde yazan değeri veren gerçekten devletler mi yoksa onu kullanan insanlar mı?
 4. Bitcoin’e ya da diğer kripto para birimlerine mevcut değerini devletler mi yoksa insanlar mı veriyor?

Sizler teknolojiye ve gelişime açık bir kuşak olarak lütfen bu konulara daha fazla vakit ayırın. Türkiye, bir çok konuda dünya ile rekabet etme şansını kaçırmış olsa da “bitcoin ve blockchain temelli gelişmeler” konusunda henüz tren hareket etmedi. Bu trene binin, pişman olmayacaksınız!

ETİKETLER
loading...