reklamı kapat

Geleneksel Varlıklar ve Bitcoin

Bitcoin ve geleneksel varlıklar yılbaşından bu yana nasıl hareket etti ve gelecekte neler bekleniyor?
14:00
16 Eylül 2019

Bitcoin’in 2019 yılındaki performansının özellikle bir önceki yıla göre çok iyi olduğu bir sır değil. Lider kripto paranın bu yıl gösterdiği güçlü ve istikrarlı hareketlerin yanı sıra diğer piyasa varlıklarına göre daha fazla kazandırdığı da aşikar. Dolayısıyla yatırımcılar altın, gümüş ve hisse senedi gibi diğer yatırım araçlarıyla Bitcoin arasında bir karşılaştırma yapma yoluna gidiyor.

Kripto analisti “BitcoinEcon” son zamanlarda paylaştığı bir tweet ile yatırımcılar için Bitcoin’in piyasadaki göreceli konumuna ilişkin bazı önemli sorunları ortaya çıkardı.

Geleneksel Varlık Karşılaştırmaları

Temel olarak analist, altın, gümüş ve SP 500 gibi varlıkların kar olasıklarını analiz etti. Bu analizler sonucunda alım satım yapan yatırımcılar her varlık sınıfı için tahmini ne kadar kar elde edebileceklerini görebiliyor. Analist paylaştığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

Bu şemaya baktıktan sonra hangi varlıklara sahip olmak isterdiniz? Bitcoin, S&P 500, gümüş ya da altın?

Bitcoin’in Göz Alıcı Performansı

Analistlere göre son piyasa hareketleri, kripto para birimlerinde yaşanacak yükseliş eğiliminin devam edeceğini destekliyor. BTC/USD paritesindeki uzun vadeli grafikler, yükselişin devam ettiğini gösteriyor. Bunun yanında yılbaşından bu yana yaklaşık olarak %177’lik bir artış yaşanmış olsa da Bitcoin fiyatı şu anda tüm zamanlarda rekorunun %47 altında seyrediyor.

Öte yandan geleneksel olarak uzun zamandır güvenli liman olarak kabul edilen altın fiyatlarında ise yılbaşından bu yana %17’lik bir artış yaşandı. Bu da son zamanlarda küresel çapta yaşanan ekonomik problemler dolayısıyla altına yatırımın arttığını gösteriyor.

Benzer şekilde gümüş fiyatlarında da yılbaşından bu yana alımların artmasıyla artış eğilimli grafikler gözlendi.

Bitcoin Virüsü

Her ne kadar geleneksel varlık sınıflarındaki yükseliş eğilimlerinin devam etmesi beklense de kripto para ekosisteminde 2020 yılına kadar daha yüksek seviyelerin görülmesine de kesin gözüyle bakılıyor. BitcoinEcon’un tweetine yanıt olarak kripto meraklısı Arthur Heihm şu ifadeleri kullandı:

Yalnızca Bitcoin virüsü yayılabilir.

Analistlerin bu haftaki piyasa beklentilerine buradan ulaşabilirsiniz…

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun