reklamı kapat

Facebook ‘Gizli’ Kripto Para Projesi İçin ‘Dört Büyükleri’ Arkasına Aldı!

Facebook kendi kripto para birimi projesi için büyüklerin desteğini elde etti.
10:00
14 Haziran 2019

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook, neredeyse bir senedir kendi kripto para birimini veya blockchain departmanını geliştiriyor olmasıyla ara ara gündeme gelmekte.

Facebook’un Kripto Para Birimi Geliyor Mu?

İlk olarak David Marcus önderliğinde blockchain departmanını kuran sosyal medya devi, 2019 yılının başlarından itibaren ”Libra” projesinde GlobalCoin veya Facebook Coin  isimli kripto para birimini geliştiriyor olmasıyla anılmakta.

Spekülasyonlar arasında Facebook’un gizli kripto parasının bir stablecoin olacağı ve direkt olarak WhatsApp tabanlı ödemeler için kullanılabileceği yer almakta. Bunun yanı sıra Facebook’un kripto para biriminin piyasaya çıkış tarihini öğrenmek için de buradaki haberi okuyabilirsiniz.

Tarih yaklaştıkça söylentiler de artmakta ve Wall Street Journal tarafından Perşembe günü yayınlanan bir haber, dünya devinin aynı kendisi gibi üç dünya devini arkasına aldığı ve onların desteğini elde ettiği vurgulanmakta. WSJ’nin haberine göre ödeme devleri Mastercard, PayPal, Visa ve Uber uygulaması Facebook’un yeni kripto para birimini destekliyor. Destekleyen firmaların her birinin gizli projeye 10 milyon dolar yatıracağı ve bu sayede kripto para biriminin konsorsiyumunda yönetimsel hak kazanacağı belirtilmekte.

WSJ’nin aktardığına göre projeye destek verenler sadece bunlar değil ve Stripe, Booking.com ve MercadoLibre de projenin birer parçası. Facebook’un kripto para biriminin hangi kullanım amacıyla piyasaya sürüleceği tam olarak bilinmese de, BBC’nin aktardığına göre bu özellikle alışveriş ve perakende sektörü için kullanıma sürülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.