X


Facebook Durmuyor: Metaverse’de NFT’ler de Olacak!

Sosyal medya devi yaptığı son açıklamalarda üzerinde çalışılan metaverse’de NFT’ler gibi ürünlerin de olacağını ifade etti. 
21:45
28 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sosyal medya devi Facebook, geliştirmeye başladığı metaverse ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler paylaşıyor. Yapılan son açıklamalara göre NFT’ler de Facebook’un metaverse’üne dahil olacak.

Facebook, Metaverse ve NFT’ler

Facebook Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin metaverse sisteminin, dijital koleksiyon formatının geliştiği Ethereum’a bir destek eklemesi ile birlikte non-fungible token’ları (NFT) destekleyeceğini açıkladı.

Facebook Metaverse Ürünleri Başkanı Vishal Shah konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu, insanların NFT’ler gibi sınırlı sayıda dijital nesneleri satmalarını, dijital alanlarında sergilemelerini ve hatta bir sonraki kişiye güvenli bir şekilde satmalarını kolaylaştıracak” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Shah, “Amacımız, mümkün olduğunca çok oyuncunun metaverse’de bir iş kurması için bir yol sağlamaktır” sözlerini ekledi.

Sosyal medya devi metaverse ile ilgili gelişmelerin bir parçası olmak için arka arkaya adımlar atıyor. Örneğin; bu amaçla Facebook sanal gerçeklik kulaklık üreticisi Oculus’u satın aldı. Ayrıca bu konuda çalışacak 10.000 kişinin işe alınacağını ve 10 milyar dolarlık sermaye ayıracağını açıkladı.

Gizlilik ve Güvenliğin Önemi

Bu açıklamalara ek olarak bugün Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sanal ve artırılmış gerçeklik konulu yıllık konferansını açarken, gizlilik ve güvenliğin metaverse yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Canlı yayınlanan Facebook Connect etkinliği sırasında konuşan CEO, metaverse’de birinin sizin alanınızda görünmesini engelleme yeteneği gibi ihtiyaç duyulacak gizlilik ve güvenlik kontrollerine örnekler verdi.

Tüm bunlara ek olarak son elde edilen bilgilere göre Facebook adını “Meta” olarak değiştireceğini de açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar