reklamı kapat

Mum Grafiği Nedir? Nasıl Okunur?

01:37
13 Ekim 2019
 • Levent KurtLevent Kurt

İlk yayın tarihi: 23 Nisan 2014

Mum grafiği nedir? Mum grafiği nasıl okunur? Kripto para borsalarında yaygın kullanılan grafiklerden olan mum grafiği nasıl okunmalıdır? Bitcoin alım-satım işlemlerine yeni başlayan kullanıcılar için bu sorulara cevap aramaya çalışacağız.

Mum Grafiği Nasıl Okunur?

İlk olarak, örnek seçtiğimiz Btc-e web sitesinde yer alan BTC/USD mum grafiğindeki kısımların neyi ifade ettiğine bakalım. İlk şekilde, sol kısımdaki dikey olarak verilen rakamlar fiyat aralığını, aşağıdaki kısım 15 dakikaya ayrılmış bir günlük zaman dilimini ve sağ taraftaki dikey kısım ise işlem hacmini göstermektedir.

Kırmızı renk satım işlemini, yeşil renk ise alım işlemini ifade eder (neden bu şekilde ifade edildiğini aşağıda açıklamaya çalışacağız).

Alt kısımdaki gri renk ile gösterilen barlar ise, o periyot içerisindeki işlem hacmini ifade etmektedir. 09.30 dilimini incelediğimizde gri renkli işlem hacmi barından, 1.321 adet Bitcoin’in işlem gördüğünü anlamaktayız.

09:30 dilimi örneğini büyütülmüş olarak sol taraftaki şekilde incelemeye çalışalım. 15 dakikalık zaman diliminde (yani 09.30-09.45 arası) çubuğun en üst ve en alt kısımlarında ok ile gösterildiği gibi, Bitcoin’in, en düşük 463 dolardan, en yüksek ise 487 dolardan işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

Kırmızı ile gösterilen bar kısmında ise, bu zaman periyodu için (yani saat 09.30’da)  fiyatının 486 dolardan açıldığını, periyot bitiminde ise (yani saat 09.45’de) fiyatının 476 dolardan kapandığını görüyoruz.

Özetle, 15 dakikalık bu periyot içerisinde, 09:30’da fiyat 486 dolardan açılmıştır, daha sonra iniş ve çıkışlarla 463 – 487 dolar arasında değişmiş,  son olarak da periyot 09:45’te 476 dolardan kapanmıştır.

Bu grafikteki kırmızı renk; açılış fiyatının kapanıştan düşük olması sebebiyle, alış işleminden daha fazla satış işlemi yapıldığını göstermektedir. Yeşil renk ise tam tersi olarak, satış işleminden daha fazla alış yapıldığını göstermektedir.

Ama tüm siteler aynı renkleri kullanmaz, bazen siyah ile beyaz olabilir, bazen de mavi ile beyaz; fakat temel mantık hepsinde aynıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


 • ilkergurlek
  2 sene önce

  merhaba,
  Yukarıdaki yazınızda “Bu grafikteki kırmızı renk; açılış fiyatının kapanıştan düşük olması sebebiyle, alış işleminden daha fazla satış işlemi yapıldığını göstermektedir” demişsiniz. Ama bir üst cümlede 486 dolardan açılıp 476 doalrdan kapandığını söylemişsiniz.
  Kırmızı renk ve yeşil renk tam oalrak ne manaya geliyor şimdi. Birde grafik okuma ile ilgili başka yazı varsa link verebilir misiniz.
  İyi akşamlar

  19