reklamı kapat

Ethereum Üzerinde Oluşturulmuş Merkezsiz Uygulama CryptoKitties Popülarite Kazanıyor

20:08
10 Aralık 2017

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Ethereum ağı üzerinde oluşturulmuş merkezsiz uygulama CryptoKitties gün geçtikçe daha fazla popülarite kazanıyor ve ağın normal bir şekilde işleyişini tehdit ediyor.

Kittie’ler (kedicikler) hem geliştiricilerden hem de diğer kullanıcılardan satın alınabilir. Sistem her 15 dakikada 1 kittie üretir. Bu durum 2018 yılının Kasım ayına kadar devam edecek. Geliştiricilerin yaratmayı planladığı sistemde herkes birbiriyle kittie değiş tokuşu yapabilir ve yeni soydan kittie’ler elde edebilir.  Her hayvanın değerini belirleyen belirli karakter özellikleri bulunur. Örneğin yalnızca 81 kittie Maine Coon karakteristik özelliklerine sahiptir ve bu, kittie’lerin fiyatını müthiş bir şekilde artırır. Böylesi bir durumun Ethereum ağının hızını etkilememesi büyük bir sürpriz olurdu. Birbirinden farklı mevcut tahminlere göre Ethereum ağındaki tüm işlemlerin % 10 ila 15’inden CryptoKitties uygulaması sorumlu.

Bu aşırı yükten ötürü ağdaki çoğu işlem tamamlanamıyor ve askıda bekliyor. Kittie almak isteyen pek çok kişi, son günlerde bunu başaramadıkları yönünde şikayetlerde bulunuyor.

Kittie’lerin alınamaması bir yana, ethereum kullanıcıları da ağ tıkanıklığı sorunundan etkileniyor.  Ether ödemeleri dondurulmuş durumda ve yüksek komisyonlar ödense dahi çabuk işlemler yapmak pek mümkün değil. Bu durum, Ethereum’u merkezsiz uygulamalar için küresel bir site olarak tasarlayan Ethereum kurucularıyla alay etmeye benziyor.

Yaşanan bu ağ tıkanıklığı, Ethereum blockchain’inin artan yükle baş etmediğini net bir şekilde gösteriyor. Uzmanlar yine Ether ve Bitcoin blockchain’lerine getirilebilecek kısıtlamalar üzerinde konuşmaya başladı. Bu sorunlara çözüm getiren yeni projeler oldukça dikkat çekiyor. Örneğin CREDITS platformu. CREDITS geliştiricileri, saniyede 1 milyon işlem hızı vaat ediyor ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor.

Proje kurucusu Igor Chugunov, platform için yeni, özel bir blockchain’in geliştirildiğini ifade ediyor. Yeni geliştirilen blockchain’de her blok için özel bir sayı belirleniyor ve hızlı senkronizasyon yalnızca o sayıda gerçekleşiyor. Gerektiği takdirde diğer node’lardan bloklar doluyor ve onları doğrulamak için kısmi şifre çözme gerçekleşiyor, bu da süreci hızlandırıyor.

CREDITS geliştiricileri proje hakkında şöyle konuşuyor:

“Sistemimizde madencilik diye bir şey yoktur. CREDITS (CS) token’lerini ICO’da herkes alabilir. Bu sebeple kullanıcıların bilgisayarlarını madencilikten kurtarıyoruz ve blok bulmanın karmaşıklığını daha basit bir hale getiriyoruz. Sistemde token üretim kısıtlamasının karmaşıklığını ayarlamaya gerek yoktur. İşlemleri olabildiğince hızlı hale getireceğiz.”

CREDITS blockchain platformunun blockchain piyasasındaki büyük oyunculardan ilgi göreceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ether’in Kitties istilasına tepkisinin ne olacağını kestirmek ise oldukça güç..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun