X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
3 Eylül 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 03.09.2018)

Hazırlamış olduğum grafikler GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR.(Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Bitcoin’ in bu hafta yükselişinin yanında, altcoin lideri Ethereum’ un 270$-300$ aralığında yatay hareket ettiğini görüyoruz. Bu bandın, ETH’ nin bir önceki dip bölgesine yakın olması, yatırımcıların stres altına bulunmasına neden oluyor. Haftalık hareketi göz önüne aldığımızda ise bu yatay harekete rağmen 273$ seviyesinden açılış ve 293 seviyesinden kapanış ile %7’ lik bir marj oluşmuş. Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek analizimize devam edelim.

ETH haftanın ilk gününde gelen alımlar ile oluşturduğu üçgen formasyonunu yukarı yönlü kırmış. Ancak bu kırılımda oluşan hacmin düşün olduğunu görüyoruz. Kırılımın ardından ise yine yeşil bir bar oluşmuş ancak fiyat 300$ seviyesinin üzerine taşınamamış. Müteakip üç günde ise düzeltme hareketi oluşmuş. Bu düzeltme ile F düşen trend desteğinin ve birinci grafikteki D (280$) trendinin yeninden test edildiğini görüyoruz. Hafta sonu gelen alımlar fiyatı yeniden 300$ seviyesine taşımış ancak hacim yine zayıf seyrini sürdürmüş. RSI tarafında ise artış ile aşırı satım bölgesinden uzaklaşıldığını görüyoruz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum’ un bu haftaki hareketini stabil olarak yorumlayabiliriz. Ancak bu tür hareketlerin belli bir süre devam etmesinin ardından bir yöne doğru volatilitenin artacağını beklemek gerekir. Birinci grafikte belirttiğim turuncu oval bölgeler birbiri arasındaki benzerliği ortaya koymaktadır. Bu noktada aynı şekilde yükselişi beklemek doğru bir hareket tarzı olmayacaktır. ETH’ nin RSI değeri, hacim değişimleri ve fiyatta oluşacak formasyonlar takip edilerek uygun pozisyon alınmalıdır. Mevcut durum için D (280$) ve C (315$) bandının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yukarı harekette C (315$) trendinin yukarı kırılması G düşen trendini gündeme getirecektir. Düşen kanaldan çıkılması halinde ise B (400$) seviyesi takibimizde olmalıdır. Piyasa olumsuz seyredecek olursa D (280$) önemli destek noktamız olacaktır. Bu seviyenin altında ise satış baskısının artacağını değerlendiriyorum. RSI indikatörünün yukarı hareket etmesi ise tabloya olumlu bir gürünüm sağlıyor. Ancak 50 değerinin üzerine henüz geçiş yapılmadığından temkinli olmakta fayda olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar