X


Borsalar Yeni Coin Listelerken Hangi Yolu İzliyor?

Borsaların coin listeleme poltikaları uzun zamandır tartışılan bir konu.
21:00
2 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

İşlem hacmi yüksek kripto para borsalarının herhangi bir coin’i listeleyeceği söylentileri dahi bir coin’in fiyatının aniden değişmesine neden olabiliyor. Peki borsalar kripto paraları listelerken hangi aşamalardan geçiyor?

Bu konuda borsaların listelemeyi düşündüğü kripto parayı inceleyip diğer borsalardaki performansını gözlemleyerek karar verdiği söylenebilir. Ayrıca projenin kalitesi ve topluluğunun büyüklüğü de büyük etkenler arasında.

Kripto para topluluğundan bazı isimler bazı borsaların sadece para karşılığında listeleme yaptıklarını ifade etti. Projelerin arka planını ve kalitesini araştıran borsaların azınlıkta olduğu iddia edildi.

Ne yazık ki borsaların neye göre listeleme yaptıkları konusunda veya hangi yolları izledikleri konusunda detaylı bilgimiz bulunmuyor çünkü borsalar bu bilgileri paylaşmıyorlar. Borsaların bu konuda saydam davranmaması karar mekanizmaları hakkında soru işaretleri yaratıyor.

BitMart Exchange bu konuda yaklaşımı değiştirmeye çalışarak sadece topluluğun oylarıyla seçilen kripto paraları listeleme yöntemini seçti. BMX adını verdikleri token (BNB gibi) platform içerisinde kullanılan token olarak belirlendi. Misson X adı altında bir platform oluşturan şirket, coin’leri listelemeden önce yatırım yapılmasına izin veriyor ve yatırımcılar yaptıkları yatırım oranında eğer coin listelenirse işlem ücretlerinden pay alıyor. F-Coin de bu yolla listelenecek coin’lerden bir tanesi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao BMX organizasyonunun piyasada tutunamayacağını iddia etti. Tabii ki rakip oldukları için böyle bir şey söylemiş olabilir ancak Zhao’nun eleştirisinin bir karalamadan çok gerçekler üzerinden iyi tespit edilmiş bir eleştiri olduğu söylenebilir. Binance BNB token’ı sahiplerinin listelecek coin’leri “Ayın Topluluk Coin’i” adı altında oylama usulüyle seçmesine izin veriyor ve ardından borsasında coin’leri listeliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar