X


Ethereum Fiyatı Yükseliyor, Bitcoin Dominasyonu Düşüyor! Bu Ne Anlama Geliyor?

BTC’nin 47.000 doların altına inmesiyle, bitcoin’in dominasyonu bir günde %1 düştü. Ethereum (ETH), Polkadot (DOT) ve Uniswap Token (UNI) etkileyici kazançlar getirdi.
18:20
1 Eylül 2021

Bitcoin’in son düşüş hareketi 46.000 dolar seviyelerine kadar derinleştikten sonra öğleden sonra yükseliş başladı. BTC’deki düşüşe rağmen bazı altcoin’ler yükselişe geçti.

ETH 3500 Doların Üzerinde; DOT Yüzde 10 Sıçradı

Çoğu altcoin’in son birkaç hafta içinde Bitcoin’den daha iyi performanslar gösterdiğini söylemek yerinde olur. Örneğin, Ethereum Pazartesi günü 3.200 doların altına düşmüştü. Ancak piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük kripto para olan Ethereum, o zamandan bu yana 300 dolardan fazla bir yükseliş yaşadı. Sonuç olarak, Mayıs ortasından bu yana ilk kez 3.500 doları aştı ve hala bu seviyenin üzerinde işlem görüyor.

Ripple da son 24 saat içinde ETH ile benzer bir performans göstererek 1,2 dolar seviyesine ulaştı. Polkadot (DOT) ve Uniswap Token (UNI) ise, bu performansın üzerine çıkarak, bir günde yaklaşık %10 yükseldiler. İlginç bir şekilde DOT da UNI de yeniden 30 dolar seviyelerine ulaştı. Binance Coin (BNB) ve Dogecoin (DOGE) grafikleri ise kısmen yeşile dönerken, son zamanların bir başka yüksek performansını da 2,8 dolara yükselerek Cardano (ADA) gösterdi. Son dönemde, art arda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşan Solana (SOL), bir günde %8 oranında gerileyerek 110 dolar seviyesini gördü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Revain (REV), %22’lik bir artışla 24 saatlik süre içerisinde en fazla değer artışı yaşayan coin oldu. Bir sonraki parachain müzayedeleri bugün başlayacak olan Kusama ise, 400 doların üzerinde işlem görerek birçok ayın en yüksek seviyesine ulaştı. OKB, Elrond, Aave ve Airweave de çift haneli fiyat artışları yaşadı, ancak kümülatif piyasa değeri 2.1 trilyon doların altında kaldı.

Bitcoin Dominasyonunun Başı Belada

Bazı altcoinler son zamanlarda yukarı yönlü ilerlerken, Bitcoin büyük bir mücadele verdi. Birincil kripto para olan BTC, ayıların güç kazanmasıyla birlikte hafta sonu boyunca 49.000 doların üzerinde kalmakta başarısız oldu. Şu birkaç gün içerisinde, Bitcoin ilk olarak 47.000 doların altına düştü. Bir miktar toparlanmaya çalıştı ve son 24 saat içerisinde aşağı yönlü hareketinden önce, bir kez daha 49.000 doları gördü. Bu sadece birkaç saat önce ulaşılan 46.500 dolarlık (Bitstamp’ta) birkaç günlük bir düşüşle sonuçlandı. Şu an itibariyle Bitcoin 1.000 dolar civarında toparlayarak 47.000 doların üzerinde işlem görüyor. Piyasa değeri 900 milyar doların altında kalan Bitcoin’in, piyasa hakimiyeti önemli ölçüde azaldı. Metrik birkaç hafta içinde yaklaşık %3 düştü. An itibariyle BTC dominasyonu %42’nin biraz üzerinde.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar