Ethereum Burning Hızla Devam Ediyor: ETH Fiyatı Etkileniyor Mu?

Ağ etkinliğinin arttığı dönemlerde, Ethereum ücretleri önemli ölçüde artıyor ve bu da yakma yani burning hızında bir artışa neden oluyor.
17:35
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ağında ETH’ler yakılmaya devam ediyor ve yakım hızı gerek NFT’lerin popüler hale gelmesi gerekse de DeFi’deki büyüme ile artıyor gibi görünüyor.

Her Dakikada 20.000 Milyon Dolar!

Ağ etkinliğinin arttığı dönemlerde, Ethereum ücretleri önemli ölçüde artıyor ve bu da yakma yani burning hızında bir artışa neden oluyor. Elde edilen verilere göre son birkaç saat içinde, 817.000 dolardan fazla Ethereum yakıldı. Bu da kısa bir süre için daha yüksek bir yakım hızının ortaya çıktığını gösteriyor.

Bunlara ek olarak şu anda yaklaşık olarak 1,2 milyon adet ETH yakılmış durumda. Bu da yaklaşık olarak 4,6 milyar dolarlık bir değeri işaret ediyor. Ayrıca kripto para biriminin rekor kırdığı dönemde yakılan coin’lerin değeri, ortalama günlük işlem hacminin yaklaşık %20’sine eşit olan 5 milyar doları geçiyordu.

Burning Nedir? Fiyatı Nasıl Etkiler?

Kripto para birimlerinin yakılması yani burning, bahsi geçen kripto para biriminin bir daha hiç kullanılmamak üzere bir cüzdana gönderilmesi olarak değerlendirilebilir. Yani ETH’lar hiç kullanılmayan bir cüzdana gönderiliyor ve dolaşımdan çıkarılmış oluyor.

Böylece kripto para biriminin dolaşımdaki arzı azalmış oluyor ve bu durumun fiyata orta ve uzun vadede artış olarak yansıması bekleniyor. Ancak şu an için ETH fiyatı üzerinde burning’in etkisinin net bir şekilde görüldüğünü ifade edemeyiz. Ancak ETH 2.0’ın tam olarak uygulanmasından sonra ETH fiyatında artışların yaşanabileceği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar