X


ETH Fiyatı ICO’lardan Nasıl Etkileniyor?

ICO'lara talebin azalması ve ICO sahiplerinin ETH satmaları ETH fiyatını kötü etkiledi.
12:00
7 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ICO’lar 2017 yılında heyecana yol açmıştı. Herkes ve her amaç için bir coin ortaya çıkmaya başlamıştı. 2018 yılında gidişat oldukça değişti, fon toplayabilen ICO sayısı giderek azaldı.

ICO’ların popülerliğini kaybetmesi düzenleme eksikliğine, ayı sezonuna ve daha önce düzenlenen ICO’lardan dolayı oluşan güvensizliğe bağlanabilir. Bununla birlikte Ethereum Blockchain’i 2017 yılında çok sayıda ICO’ya sahne olmuştu. Son zamanlarda ICO’lara karşı talebin azalmasının yanı sıra ICO düzenleyenler masraflarını karşılamak adına ETH satmaya başladığı için ETH fiyatı kötü etkilendi. Kısaca arz ve talebin ne oranda azaldığına göz atalım.

Geçtiğimiz yıl boyunca Blockchain projeleri için ICO’lar hızlı fon toplama aracı oldu. Sadece birkaç gün içerisinde 30 milyon dolar toplayabilecekken geleneksel bir yatırım firması aracılığıyla çok fazla zaman kaybederek az miktarda fon toplamayı birçok start-up tercih etmedi. Düzenlenmiş bir alan olmadığı için ya da yatırımcıların yeterince akıllı davranmamalarından dolayı ICO’lar aracılığıyla birçok dolandırıcılık vakası yaşandı.

Diğer yandan atmosfer son zamanlara bakılırsa biraz değişti, artık yatırımcılar daha dikkatli ve düzenleyiciler gözlerini ICO’ların üzerine dikmiş durumda. Birçok Blockchain projesi fon toplayamadan sona erdi, hatta ceza alanlar dahi oldu. Geçtiğimiz birkaç ayda ICO’lar aracılığıyla toplanan fonları alttaki grafikte görebilirsiniz.

Sonuç olarak ICO’ların düşmesi ICO token’ları almak için kullanılan ETH miktarının da düşmesine yol açıyor. Eğer ICO’lar aynı çizgide devam etseydi ETC fiyatı daha dengeli olabilirdi.

ICO’lar fonlarını ETH ile topladı, ancak geliştirme giderlerinin bir kısmını itibari para birimleriyle ödemek zorunda kalıyor. Görünen o ki ETH fiyatının bu denli düşeceğini kestiremeyen ICO’lar hazırlıksız yakalandı. Dolayısıyla giderler karşılanamadı. Bu yüzden birçok panik satış gerçekleşmiş olabilir.

Tuhaf bir ikilem oluştu; kolektif olarak bütün ICO sahiplerinin ETH satması hiçbir ICO’nun işine gelmezdi. Ancak satmayan tek ICO olmak herkesin korkusu olduğu için hiçbir ICO değerini kaybetmiş ETH’lerle kalakalmamak adına satış yaptı.

ICO cüzdanlarından çıkan ETH miktarını takip edebileceğiniz SANbase adında bir veri tabanı bulunuyor. Geçtiğimiz 30 günde toplamda 133 bin ETH bu cüzdanlardan çıkarılmış. Bazı ETH’ler başka cüzdanlara aktarılırken birçoğu borsa cüzdanlarına aktarılmış.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin -belki güven tazelemek adına- Ethereum’u Proof of Stake protokolüne geçirecek Casper güncellemesi hakkında Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. ICO’lar kısa vadede ETH fiyatını etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Ancak uzun vadede, Ethereum geliştirmeleri de tamamlandığında, dikkatler tekrar teknolojiye dönebilir.

Kaynak: Usethebitcoin

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER