X


ETH, AVAX, ADA ve SOL Yeni ATH Kaydetmek İçin Ne Kadar Yükselmeli?

Lider kripto para birimi BTC ATH seviyesinin %57 altına gerilemişken popüler altcoin’lerin ATH seviyesinden daha uzak oldukları görülüyor. 
14:44
21 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kasım ayında Bitcoin 69.900 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdıktan sonra kripto para birimlerinde bir düşüş eğilimine girildi. Lider kripto para birimi Bitcoin şu anda 29.000 dolar bandında işlem görüyor ve dolayısıyla ATH (All Time High) seviyesinin %57 altında işlem görüyor.

Peki, popüler altcoin’ler arasında yer alan Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX), Cardano (ADA) ve Solana’da (SOL) ATH seviyeleri nerelerdi, bu seviyelerden ne kadar uzağız?

Ethereum ve Avalanche

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum yazının kaleme alındığı sırada 1.970 dolar bandında işlem görüyor. ETH tüm zamanlar rekorunu 16 Kasım 2021’de 4.891 dolar ile kırmıştı. Dolayısıyla şu anda Ethereum ATH seviyesinin yaklaşık olarak %60 altında işlem görüyor.

Öte yandan 7,9 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 13. kripto para konumunda bulunan AVAX ATH seviyesini 21 Kasım 2021’de 146 dolar ile görüldü. AVAX yazının kaleme alındığı sırada 29,5 dolar seviyesinde bulunuyor. Dolayısıyla AVAX’ın yeni bir rekor kırabilmesi için yaklaşık olarak %80 artış yaşaması gerekiyor.

Cardano ve Solana

Piyasa değeri bakımından en büyük 6. ve 7. kripto para birimleri olan ADA ve SOL da rekor seviyelerinin oldukça altında bulunuyor. Yazının kaleme alındığı sırada 0,52 dolardan işlem gören ADA, ATH seviyesini 2 Eylül 2021’de 3,10 dolar ile görmüştü. ADA’nın yeni bir rekor kırabilmesi için %82’nin üzerinde artış yaşaması gerekiyor.

Buna ek olarak SOL tüm zamanlar rekorunu 6 Kasım 2021’de 260 dolar ile kırdı. SOL yazının kaleme alındığı anda ise 50 dolar bandında işlem görüyor. Dolayısıyla SOL’un yeni rekorunu kırması için %80’nin üzerinde artış yaşaması gerekiyor.

Daha önceki büyük düşüşlere bakıldığında BTC’nin %80’e kadar geri çekilme yaşadığı görülüyor. Dolayısıyla bazı analistler BTC’de düşüşün bitmediğini ifade ediyor. Ancak altcoin’ler daha önce görülen düşüşleri bu sefer de tekrarladı ve bu sebeple de piyasada bir ya da iki ay sonra bir artışın başlayabileceği düşünülüyor. Ancak bazı analistler yeni yükseliş grafiklerinin Ekim ayı ve sonrasında görülebileceği noktasında da uyarıyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar