X


Enflasyonun Ateşi Tüm Dünyada Harlanıyor: Bitcoin Giderek Daha Önemli Hale Geliyor

Çoğu kişi tüm dünya ülkelerinde enflasyon oranlarının ciddi anlamada arttığını düşünüyor. BTC ise giderek daha önemli hale geliyor.
13:02
26 Ekim 2021

Tüm dünyada günden güne artmaya devam eden enflasyon oranları ve bu durumun yakın gelecekte daha kötü bir hal alacağı düşüncesi, insanları paralarının değerini koruyabilecekleri varlıklar aramaya yönlendiriyor. Bundan 12-13 yıl önce enflasyondan korunma aracı denildiğinde akıllara değerli metaller gelirken günümüzde Bitcoin de bu kategoride yer alıyor.

Enflasyon Nedir?

Halk dili ile “yaşam pahalılığı” şeklinde kendine yer bulan enflasyon, dolaşımdaki para ile malların ve hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesi sebebiyle ortaya çıkan ve fiyatlarda sürekli yükselişler ile sonuçlanan bir durum olarak tanımlanabilir. Enflasyon oluştuğunda ülkenin parasının değer kaybettiği ve dolayısıyla ülkede alım gücünün düştüğü görülür.

Enflasyon üzerinde, merkez bankalarının para basma yetkisini elinde bulundurması ve aslında para basmanın bir sınırının olmaması durumu oldukça etkili. Son iki yıldır koronavirüs sebebiyle pek çok merkez bankası para basma politikası izledi ve bu da enflasyonun artmasına yol açtı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Neden Tercih Ediliyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sürekli para basılması enflasyonu oluşturan ana nedenler arasında yer alıyor. Ancak Bitcoin’de piyasaya sürülecek miktar belli ve bu miktar her dört yılda bir azalıyor. Dolayısıyla Bitcoin, deflasyonist bir varlık olarak nitelendiriliyor.

Özellikle son birkaç yıldır bu durumun farkına varan kurumlar ve büyük yatırımcılar da tek tek BTC yatırımı yaptıklarını açıklıyor. Bu noktada MicroStrategy’nin öncüler arasında yer aldığını ifade edebiliriz.

Bunun yanında Bitcoin fiyatında da zaman zaman düşüşler yaşandığını ve yatırımların bu dönemlerde değer kaybettiğini belirtmek gerekiyor. Ancak son 12 yılda tüm dünyada enflasyon artarken Bitcoin yatırımı yapan kişilerin uzun vadede paralarının değer kazanması, Bitcoin’in deflasyonist bir varlık olma argümanını kanıtlıyor gibi görünüyor.

Enflasyon İle İlgili Düşünceler

Son zamanlarda Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk da enflasyon konusuna değinen popüler isimler arasında yer alıyor. Dorsey yaptığı bir açıklamasında, “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek.” sözlerini kullanmıştı.

Musk ise bugün Twitter’dan yaptığı bir paylaşım ile “Uzun vadede bilmiyorum ama kısa vadede güçlü bir enflasyonist baskı görüyoruz.” sözlerini kullandı.

Bunların yanında bir kripto para eleştirmeni olarak tanıdığımız ekonomist Steve Hanke, Venezuela da dahil olmak üzere hiçbir ülkenin hiperenflasyon yaşamadığını dile getirdi. Ancak Trading Economics’in 2021 Eylül verilerini kullanarak elde ettiği oranlar Hanke’yi yalanlıyor gibi görünüyor.

2021 Eylül’de ülkemizde enflasyon oranı %19,5 iken Rusya’da %7,4, Brezilya’da %10,25, Arjantin’de %52,5 ve İran’da %43,7 gibi oranlar bulunuyor. Dolayısıyla tüm dünyada enflasyon yükseliyor. İnsanların paralarının değerini korumak için Bitcoin gibi varlıklara yönelmesi de bence oldukça normal…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar