X

Elon Musk’ın Tweet Attığı Kripto Para Yine Yükselişe Geçti!

DOGE, Elon Musk sayesinde yükselişe geçti.
13:24
20 Aralık 2020

Dünyanın en ünlü ve en başarılı isimlerinden birisi olan Elon Musk, daha önceki yıllarda da kripto para sektörüne yönelik önemli açıklamalar yapmıştı. En son Bitcoin’in (BTC) “güvenli sözcüğü” olduğunu belirten Musk, bunun öncesinde ise sıklıkla Dogecoin (DOGE) hakkında tweet atarken görüntülendi.

Dogecoin Eski CEO’sundan Yeni Tweet

SpaceX ve Tesla CEO’su Musk, bir dönem 1 Nisan şakası dahilinde bile olsa Dogecoin CEO’su olduğunu açıklamış ve bunu kendi profilinde sergilemişti. Musk yine kendinden beklenen bir adım atarak “tek kelime: DOGE” tweet’i attı. Elon Musk’ın birkaç saat önce attığı DOGE tweet’inden sonra fiyat ciddi bir yükselişe geçti ve sadece 1 saat içerisinde %17 yükseldi. DOGE’nin son 1 yıllık sürede ise değerini ikiye katladığı ve %100 arttığı görülüyor. DOGE son 7 günlük sürede de %46 artış yakaladı.

doge

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Elon Musk’ın ara ara DOGE hakkında tweet atması artık alışılagelmiş bir durum haline geldi. Peki neden dünyanın en önemli isimlerinden birisi DOGE hakkında tweet atıyor veya buna ilgi gösteriyor? Musk’ın şaka olarak kripto para sektörüne giriş yapmış bu projeye ayrı bir samimiyet gösterdiği bilinmekte.

Dogecoin’in Amacı Ne?

DOGE, Mozilla Firefox geliştiricilerinden Jackson Palmer tarafından tamamen ICO çılgınlığı ile dalga geçmek adına piyasaya sürüldü. Palmer o tarihlerde yaptığı açıklamada DOGE’nin hiçbir amaca sahip olmadığını ve her gün yeni bir kripto para geliştirilmesine tepki olarak piyasaya sürüldüğünü belirtti.

Daha sonra Palmer da DOGE projesini bıraktı ve bunun hiçbir amacı olmayan kripto para olduğunu vurguladı. DOGE ise hiçbir amacı olmamasına rağmen top 100 içerisindeki birçok kripto paraya kıyasla çok daha fazla kullanılıyor ve daha üst sıralarda yer alıyor.

DOGE ve Boğa İlişkisi

Doge’nin yükselişlerinin sebeplerinden birisi de DOGE’nin ara ara Elon Musk’ın tweetleri ile anılması ve sektör ne zaman yükselişe geçse ünlü bir yükseliş dönemi yaşaması. DOGE, her yükseliş döneminde birkaç gün değerini ikiye katlayacak kadar artması ile biliniyor ve bunun boğa piyasasının emarelerinden olduğu söylenebilir.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in 24.000 doları görmesi ve piyasanın şahlanması ile beraber aslında DOGE’den de bir hareket bekleniyordu. Beklenen hareket ise tahmin edildiği gibi sonunda geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar