X


Eğer Ethereum (ETH) Bunu Başaramazsa Yerini Kaptırabilir!

Ünlü CEO’ya göre ETH 2.0’dan sonra sözlerini mutlaka tutmalı.
13:02
5 Aralık 2020

Ethereum 2.0 geçtiğimiz günlerde Beacon Chain’i çalıştırdı ve yıllardır süren ölçeklendirme çabasının 0. Aşamasını böylece başlatmış oldu. ETH 2.0’a olan inancını her fırsatta dile getirmesine rağmen, Celsius CEO’su ve kurucusu Alex Mashinsky, ağın hızlı bir şekilde ve önemli ölçüde ölçeklenmezse popülerliğini kaybedebileceğine inanıyor.

“Ethereum Kendini Kanıtlamalı”

Mashinsky konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Beacon Chain lansmanından sonra Ethereum’un işlemlerini, güvenlikten veya merkezsizlikten ödün vermeden 100 katına çıkarabileceğini kanıtlaması gerektiğini dile getirdi ve “Ölçeklenemezse, Cardano ve Polkadot  liderliği devralacak.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Blockchair’ın verilerine göre, Perşembe günü Ethereum’un ağı saniyede yaklaşık 13 işlem gerçekleştiriyordu. Şu andan itibaren 100 katlık bir artış, kabaca 1.300 işlemin gerçekleşmesi anlamına gelecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Ethereum, son birkaç yıldır merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için en iyi ağ olarak hizmet ediyor. 2020 yılında, merkezi olmayan finans veya kısaca DeFi patlaması büyük ölçüde Ethereum’da gerçekleşti. Aktivitedeki bu artış, zaman zaman ücretlerin artmasına neden olan yüksek ağ trafiğine yol açtı. Ama bu sorun önceki durumlarda da görülen bir ölçeklendirme sorunuydu.

Ölçeklenme Sorunu

Yapılan açıklamalara göre Ethereum 2.0‘ın proof-of-stake madencilik algoritmasına geçişiyle, ölçeklendirme sorunları ile ilgili ilerlemeler yakında ufukta görünecek. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin daha önce ağın saniyede 100.000 işleme ölçeklenebileceğine inandığını söylemişti.

Bunların yanında ETH 2.02 Aşama 0’a bu hafta ulaşıldı ancak bu seviyeye gelene kadar çok fazla erteleme yapıldı. MyEtherWallet’in kurucusu, ETH 2.0’ın sonraki aşamalarının tamamen sona ermesinin yıllar almasını beklediğini söyledi. Öte yandan Mashinsky belirli bir zaman tahmininde bulunmasa da bir bütün olarak ağ yükseltmesine güveninin tam olduğunu dile getirdi.

Ethereum Fiyatı

Aşama 0’ ulaşılabilmesi için ilgili tarafların her birinin en az 32 ETH’yi kilitlemesi gerekiyordu ve Beacon Chain lansmanı için toplam 524.288 ETH kilitlenmeliydi. ETH’nin, bundan yıllar sonra ulaşılabilecek 2. Aşamaya kadar kilitli kalması gerektiğinden, ETH’nin fiyatının bu durumdan nasıl etkileneceği de merak ediliyor.

Mashinsky bu durumdan ETH fiyatının pozitif etkileneceğini düşünüyor. Mashinsky konuyla ilgili olarak, “Giderek daha fazla ETH, ETH 2.0 için kilitlendikçe veya farklı DeFi ve CeFi platformlarında kullanıldıkça, kıtlık etkisi ve bu platformlara katılma ihtiyacı fiyatı arttıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar