Düşüş devam eder mi?

11:03
18 Eylül 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

[Güncellenmiştir 19.09.2014 – 15:15]

Son günlerde yaşanan inişin devam etmesiyle birlikte Bitcoin, uluslararası borsalarda 435 dolara kadar düşüş gösterdi. Sonrasında gece saatlerinde aşağı yönlü seyir durdu ve son 12 saattir 443-448 arasında sabitlendi. Türkiye’de ise şu an 980 ile 1000 TL arasında değişen fiyatlarla işlem yapılıyor.

Aşağıya doğru ivmenin kesin ve net sebebi kestirilemese de, düşüş trendinin uzun zamandır devam ettiğini biliyoruz. Elbetteki bu trend son bulacak ve yukarı yönlü ivme gelecektir. Bir çok farklı ülkeden uzmanın ortak görüşüne göre, en kötü senaryoda bile düşüşün devam edebileceği taban düzey 400 dolar olarak ortak görüş birliğiyle yorumlanıyor; TL’de ise bu rakamın 875-900 TL civarı olabileceğini düşünüyoruz. Türk kullanıcılar için 900 TL’lerden Bitcoin almak orta ve uzun vadede yatırım yapanlar için bir fırsat olabilir. Ayrıca düşük fiyatın kripto dünyasına yeni kullanıcıları getireceği de azımsanmayan bir gerçektir.

Neden Düşüyor? Düşüşlerin bir çok farklı sebepleri olabileceği gibi herhangi bir sebebi olmayabilir de. Şu anda yaşanan, 650 dolar seviyesinden başlayan ve 3 aylık süre boyunca devam eden düşüş insanların algısıyla ilişkili olabilir. Bu düşüş trendi de, kullanıcıların yatırım yapabileceği taban fiyata gelene kadar devam edebilir, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu taban fiyat çoğu kişiye göre 400 dolardı; fakat onunda kırıldığını görüyoruz (yazının güncellenmesi itibariyle $380). Şu anda piyasalar çok hassas ve çıkacak olumsuz bir haber, önceki durumlardan çok daha fazla bir etki yapabilir; ama aslı olan şu ki, yaşanan düşüş uzun bir süredir (Haziran ayından bu yana) devam eden bir trend ve bizce herhangi bir olaya bağlı değil. Taban fiyat, yatırımcılarda yatırım yapılabilecek algısı yarattığı anda çıkış ivmesi başlayacaktır; ama bu taban fiyatı kestirmek kolay iş değildir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar