Dolandırıcılar Bu Sefer de Popüler Kripto Cüzdan Uygulamasını Kullandı!

Etherescan’den elde edilen bilgilere göre MetaMask’i kullanan bu dolandırıcılık girişiminin 400’e yakın kurbanı olabilir.
16:23
28 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son bilgilere göre bir kripto para cüzdan uygulaması olan MetaMask’ın token’ı gibi görünen bir kripto para birimi piyasaya sürüldü ve bu coin’in dolandırıcılık amacıyla insanlara sunulduğu ifade ediliyor.

MASK, MetaMask’ın Token’ı Değil!

Bugün Ethereum sahipleri yeni bir “honeypot contact” ile ilgili bildirimlerde bulunmaya başladı. Yani bu şekilde sunulan token’lar sadece satın alınabiliyor ancak satışı yapılamıyor. Kötü niyetli kişiler bu noktada MetaMask’in henüz piyasaya çıkmamış olan MASK token’ını kullanmaya çalışıyor.

Yukarıda da görüldüğü gibi bir Twitter kullanıcısı, 22 ETH (neredeyse 88.000 dolar) karşılığında MASK satın alan ve herhangi bir fiyata satamayan bir ETH sahibinin işlem geçmişini paylaştı.

Öte yandan Etherescan’den elde edilen bilgilere göre bu dolandırıcılık girişiminin 400’e yakın kurbanı olabilir. Ayrıca yapılan açıklamalara göre bu girişimin ilk birkaç saatinde yatırımcılar MASK token’ın satışını yapabildi ancak daha sonra hiçbir şekilde satış yapılamadığına dair bildirimler gelmeye başladı.

İşlemler Nasıl Gerçekleşti?

İnsanların bu tuzağa düşmesine sebep, popüler DeFi uygulaması DexTool’da projenin doğrulanmış olarak gösterilmesi oldu. Bir kripto meraklısı Cobynft’nin açıklamalarına göre, kötü niyetli kişiler, malicious kod ile WETH/MASK çiftinin doğrulama rozeti almasını sağladı.

Yapılan açıklamalara göre projeye 1 milyon dolarlık likidite geldikten sonra satışlar kapatıldı. Şu anda token, satışına izin verilmeyen kod satırı nedeniyle otomatik analitik sistemler tarafından “honeypot” olarak etiketleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar