X

DeFi’da Kilitlenen Toplam Değer 250 Milyar Dolara Ulaştı!

Merkeziyetsiz finans protokollerinde kilitli toplam değer 250 milyar doları aştı. Ethereum blok zincirinde geliştirilen protokoller, mevcut rakamlar ile bu kilitli değerin %67'sini oluşturdu.
18:20
7 Kasım 2021

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri, her geçen gün daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmaya başladı. DeFi ekosisteminde toplam kilitli değer (TVL), 250 milyar doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

TVL, 250 Milyar Dolara Ulaştı

Lider kripto para birimi Bitcoin’in Ekim ayının başından bu yana kaydettiği değer artışları ile birlikte kripto varlık ekosisteminin piyasa değeri de, ciddi oranlarda artış gösterdi. Kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri 3 trilyon dolara yaklaşırken, DeFi ekosisteminde de kilitli değer (TVL), 250 milyar dolara ulaştı.

Bu değer artışında bazı kripto varlıkların kaydettiği yükselişlerin de payı oldu. Ethereum, Solana ve Avalanche‘ın kaydettiği değer artışları ile birlikte şüphesiz ki, blok zinciri ağında geliştirilmiş DeFi protokollerinin TVL’si buna bağlı olarak artış gösterdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum Blok Zinciri Üzerinde Geliştirilen Projeler, DeFi’ın %67’sini Oluşturuyor

DeFillama’ya göre, Ethereum blok zincirinde geliştirilen protokoller TVL’nin %67’sine tekabül eden 171 milyar dolarını oluşturarak, DeFi ekosisteminin hakimi oldu. Binance Smart Chain ağında geliştirilen projeler 20 milyar dolar ile TVL’nin %7,7’sini oluştururken, Solana blok zincirinde geliştirilen projeler ise, 14 milyar dolarlık değer ile TVL’nin %5,38’ini temsil etti.

Coin98’in haftalık Defi raporu, bu ağların bazılarında günlük işlemlerde bir yükseliş olduğunu da ortaya koydu. BSC ağında geliştirilmiş merkeziyetsiz borsa Pancakeswap’ın günlük aktif kullanıcı sayısının 600.000’in üzerine çıktığını bildirdi. DappRadar’dan gelen veriler ise, liderin son 30 gün içinde yaklaşık 17 milyar dolarlık işlemi gerçekleştiren Uniswap olduğunu gösterdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar