reklamı kapat

Consensus 2018: Kripto Paralardaki Karışıklığı Öz-Düzenleme Çözebilir

15 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

14 Mayıs’ta başlayan Consensus 2018’in temel sorularından biri de kripto para sektöründe öz-düzenleme ile sorunların çözülüp çözülemeyeceğiydi.

Finansal hizmetler konusunda uzman hukukçu Gary DeWaal’e göre, sorunun büyük kısmı teknolojiyle ilgili mevcut kuralların “tam bir karmaşa” olmasından kaynaklanıyor ve bu durum yakın zamanda değişmeyecek gibi görünüyor. DeWaal bunu, “CFTC bütçesi bu sene kesintiye uğradı. Kripto paralara düzenleme getirmek istese bile Kongre’den yeterli bütçeyi alamayabilir.” sözleriyle açıklıyor.

DeWaal, CFTC komisyon üyesi Brian Quintenz’in geçtiğimiz hafta bir açılış konuşmasında yaptığı Ethereum’un bir para birimi olarak düzenlenip düzenlenemeyeceği konusundaki açıklamaları da, “Görmek istediğimiz son şey düzenleyicilerin farklı görüşlere sahip olması.” sözleriyle yorumladı.

Bu bağlamda DeWaal, öz-düzenleme kurumlarının (SROs), düzenleyici çerçeveler ile diğer kurumlara yardımcı olabileceğini kaydetti. Bununla ilgili Consensus sırasında şunları dile getirdi:

SRO’ların kritik rollerinden biri de düzenlemelerin itibarını yükselterek gelecekte düzenleyiciler tarafından benimsenecek bir standart belirlemektir.

Bu noktada Japon kripto para borsası bitFlyer’ın CEO’su Yuzo Kano, Japonya’da 2017 yılında SRO’ların çabalarının, Finansal Hizmetler Dairesi tarafından yürütülen mali kayıt yasasının resmi olarak yürürlüğe girmesinin önünü açtığını belirtti. Kano, “2014 yılında SRO’yu borsalara KYC kurallarını entegre etmek için başlattık. Bazı platformlar kabul ederken bazıları etmedi. Yaptığımız şey piyasayı korumak için platformların KYC’ı kullanmaya ikna etmekti.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında bazı ülkeler kripto paralar ve Blockchain teknolojisi hakkında kurallar geliştirirken daha hızlı davranıyor. Örneğin, Cebelitarık hükümetinden Albert Isola, ülkesindeki yetkililerin bu konuda çok yönlü bir yaklaşım benimsediğini, “Bu sektördeki işletmeler kaliteli olmalı, bu konuyla ilgili yönetmelikler olmalı ve yönetimi Cebelitarık’ın elinde olmalı.” sözleriyle belirtiyor.

Tabi ki aynı çözümlerin her yerde geçerli olması beklenemez. Zaten DeWaal de bir ayrgı kurumundan diğerine kopyalama yapılmasına, “İhtiyaç duyduğumuz şey bireysel yargı alanlarının yerel çevrelerine ve mevcut yasal çerçevelere uyarlanmış şekilde insiyatiflerini korumalarına izin verecek düzeyde ilkeler oluşturmak.” sözleriyle karşı çıktı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.