X


Colu Blockchain Temelli Yerel Paraları Desteklemek İçin 9.6 Milyon Dolar Yatırım Aldı

18:00
26 Haziran 2016

Tel Aviv Merkezli blockchain startup’ı Colu yerel dijital paraların çıkarılmasına destek olmak için 9.6 milyon dolar yatırım aldı.

Fonlamadan 1 yıl kadar önce 2.5 milyon dolar tohum yatırımı alan Colu bundan önce bitcoin’lerin diğer emtiaları temsil etmek için çoğaltılabildiği yüksek seviyeli bir protokol olan “colored coin” teknolojisi üzerine çalışıyordu. Colu CEO’su Amos Meiri artık müşterilerinin en fazla talep ettiği konuya odaklanacaklarını belirterek şunları belirtti:

“Renkli coinler’in müzik, nesnelerin interneti (IoT) gibi alanlarda birçok başka kullanımı var; ancak bu vakaların yüzde 60’ından fazlasının yerel paralarla ilgili olduğunu anladık ve bizim işimiz de bu.”

Meiri, Bitt startup’ının bu teknolojiyi kullanarak blockchain üzerinde Barbados doları çıkarmayı başarmasının ardından aldıkları yatırımla Tel Aviv’de 2 proje başlatacaklarına değinerek yerel para üretilebilecek Colu platformunun Ethereum’dan farkının yalnızca kod sunmamak olduğunu kaydetti. Meiri’ye göre şu anda tek işe yarayan çözüm Ethereum’un kullandığı gibi smart contract’ler değil, bitcoin mantığında kullanılan blockchain.

Colu’nun yerel para basma haberi, merkez bankaların blockchain’e ilgi duymaya başladığı bir zamana denk geliyor. Meiri merkez bankalarını beklemediklerini vurgulasa da stratejik partnerlerinin olduğunu ve yerel paraların büyük şehirlere taşınabileceğini ekledi.

Fonlamayla çalışan sayısının 23’ten 30’a çıkacağına dikkati çeken Meiri “Bizim için bu fonlama, teknolojiyi kullanıcılarla buluşturma şansı demek” diyerek sözlerine noktayı koydu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar