X


Çinli Yetkiliden Bitcoin Hakkında Sert Açıklamalar!

Çin'li yetkililerin Bitcoin ve kripto paralar hakkında yaptığı olumsuz açıklamalara bir yenisi daha eklendi.
14:02
3 Temmuz 2021

Ülkenin en köklü bankalarından biri olan China Merchants Bank’ın eski CEO’su olan Ma Weihua, katıldığı etkinlikte Bitcoin hakkında son derece rahatsız edici ifadeler kullandı. Weihua “Bitcoin bir yutturmacadır” diyerek onu tamamen reddediyor. Peki daha önce başkanı olduğu banka kripto şirketlerine yatırım yapmışken Weihua neden bu tarz söylemlerde bulunuyor?

Çin Bitcoin İçin Kara Propagandaya Başladı

Son zamanlarda Çin tarafından gelen haberler artık kasıtlı bir tersine lobicilik faaliyet döndü. Eski başkanlar, bürokratlar adeta Çin Hükümetinin yönlendirmesiyle Bitcoin ve kripto paralarla ilgili aşağılayıcı ifadeler kullanıyor. Hatta 2019 yılında kripto şirketine yatırım yapan China Merchants Bank’ın eski yöneticisi bile bu kervana katıldı.

Ma Weihua dışarıdan bakıldığında sadece bir banka yöneticisi gibi görülüyor ancak özgeçmiş detaylarında önemli veriler bulunuyor. Hükümetle sıkı ilişkileri olan Weihua Çin Finans Enstitüsü’nün İcra Direktörüdür. Aynı zamanda hali hazırda Çin Girişimciler Derneği yöneticiliğini yapıyor. Çin Halk Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı da olan Weihua daha benzer birçok kamu görevinde bulunmuş. Yani Çin Kominist yönetimi için tam bir büro elamanı ve yaptığı açıklamalar sadece şahsını temsil etmiyor. Aynı zamanda Çin Devleti’nin politikalarını da yansıtıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Bir Yutturmaca Mı?

Ma Weihua için tam olarak böyle, The Paper Gazetesi ile yaptığı röportajda kripto paraları ve Bitcoin’i yerden yere vuran Weihua Çin’in en büyük üniversitelerinden biri olan Southwest University mezunu ve doktorasını burada yaptı.

Ülkesinde, özellikle finans yönetimi alanında kendisini kanıtlamış ve son günlerde kripto paralarla ilgili olumsuz demeçler vermeye bayılıyor.

Weihua son verdiği röportajda tam olarak şunları söyledi.

“Kripto para madenciliği çok fazla enerji israfına sebep oluyor, piyasalar çok manipüle ediliyor ve Bitcoin tam anlamıyla bir yutturmaca”

Dijital Yuan ve Bitcoin Savaşı Başladı

Eğer ülkeniz bir dijital itibari para birimi yani CBDC çıkardıysa ve onun küresel ölçekte kullanılan bir varlık olması isteniyorsa sizde Weihua ile benzer açıklamalar yapabilirdiniz.

Elbette Çin’li yetkililerin teknolojiden ve kripto paraların sunduğu imkanlardan bahsetmeyerek sadece onu suçlamak için yaptıkları açıklamaların bir sebebi var. İşte bu sebep Dijital Yuan’dır. Çin yıl sonuna kadar binlerce test daha yaparak dijital yerel para birimini dünyaya açmak istiyor. Kış olimpiyatlarında ülkeye gelecek sporcular dahil herkesin para olarak dijital yuan kullanmasını isteyecek.

Öte yandan FED yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, Dijital Yuan’ın ABD Doları karşısında şansı olmadığını savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar