X


Çin Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek

00:01
21 Ocak 2016

Çin Merkez Bankası The People’s Bank of China (PBoC), kendi dijital para birimini geliştirmeye yönelik büyük bir adım attı.

PBoC, başkent Pekin’de konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Hükumet temsilcisi Yifei ve çeşitli finans ve araştırma kurumlarından uzmanlar katıldı.

Çin 2014 yılında Bitcoin’i yasaklama kararı alarak ekosistemi bir hayli sallamıştı. Sonrasında daha ılıman bir iklime geçildi ve Çin’de, deyim yerindeyse 2015 yılı içerisinde Bitcoin ve Bitcoin madenciliği patladı.

Şu anda hem borsalardaki işlemler bakımından hem de madencilik şirketleri ve üretim açısından Çinli girişimciler büyük bir payla dünya lideri konumunda bulunuyor.

Çin’in bu alandaki büyümesi korkutucu bir şekilde devam ederken, Merkez Bankasının böyle bir dijital para geliştirme sürecine girmesi, yasaklama anlamında en çok korkulan ülke olan Çin’de, kripto paraların yerini sağlamlaştırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar