X


Bu Ülkede İşler Tersine Döndü! Kripto Paralara Vergi Dönemi Başlıyor

Yerel bir haber kaynağına göre bu ülkede, kripto paralardan elde edilen geliri vergilendirmeye başlama hareketi, 13 Mayıs'ta Vergi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı tarafından desteklendi.
10:10
17 Mayıs 2022
Bu Ülkede İşler Tersine Döndü! Kripto Paralara Vergi Dönemi Başlıyor
Okuma Süresi: 2 Dakika

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina, ülkesinin kripto para birimini vergilendirmeye başlayacağını doğruladı, ancak vergilendirmenin ne zaman başlayacağına yönelik bir tarih vermedi.

Bu Ülkede Kripto Paralara Vergi Dönemi Başlıyor

Yerel bir haber kaynağı olan Sapo’ya göre, kripto paralardan elde edilen geliri vergilendirmeye başlama hareketi, 13 Mayıs’ta Vergi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı António Mendonça Mendes tarafından desteklendi.

Bununla birlikte, vergilendirmenin başlaması için henüz bir yürürlüğe girme tarihi veya belirlenmiş bir oran açıklanmadı. Vergilendirme, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinden elde edilen yatırım kazançlarından tahsil edilecektir.

Bu Ülkede Kripto Paralara Vergi Dönemi Başlıyor

Bu Ülkede Kripto Paralara Vergi Dönemi Başlıyor

Ancak bu durum, 2016 yılında kurulan ve kriptonun yasal ihale olmadığı için kazançların vergilendirilemeyeceğini belirten vergi yasasını tamamıyla tersine çevirdi.

Medina, Parlamento’daki bir çalışma oturumunda, vergi gerekçesinin Portekiz’i “zaten sistemleri olan” ülkelerle karşılaştırarak ortaya çıktığını söyledi. Ayrıca Sapo, Medina’nın sermaye kazancı yaratan bir varlığın vergilendirilmemesinin mantıklı olmadığını belirtti ve açıklamalarına şu şekilde devam etti;

Vergisi olmayan varlıkların işlemine ilişkin sermaye kazancına neden olacak boşluklar olamaz.

Yüksek Vergi Oranı Beklenmiyor

Görünüşe göre Medine kripto kazançlarına boğucu bir vergi oranı getirmeyecek. Vergilendirmeyi “yeterli” yapan, ancak “geliri sıfıra indirgemeyen, aslında var olduğu amaca aykırı” bir sistem yaratmanın ve uygulamanın önemli olduğunu açıkladı.

Parlamento çalışma oturumunda Mendes, kripto para biriminin vergilendirilmesinin diğer varlıkların çoğundan daha karmaşık olduğunu çünkü “kripto para birimlerinin ve kripto varlıklarının evrensel bir tanımı olmadığını” söyledi ve şu şekilde devam etti;

Bir gazetenin manşetlerine çıkacak bir yasama girişimini değil, ülkeye gerçekten tüm boyutlarıyla hizmet eden bir yasama girişimini sunabilmek için bu konuya hangi düzenlemelerin [uyduğunu] değerlendiriyoruz.

Şimdiye kadar Portekiz, sahiplerine özel vergi muafiyetleri ve vatandaşlığa giden bir yol sağladığı için Altın Vize olarak bilinen daimi ikamet vizesi sunan bir kripto vergi cenneti olarak görülüyordu. Altın Vize programı, yabancı yatırımcıları çekmek için başlatıldı.

Şubat ayında Portekiz’e göç eden bir göçmen, batı İber ülkesini yatırımcılar arasında kripto oranını benimsediği için övdü ve hatta bir gün Bitcoin’in orada yasal ihale haline gelebileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, kripto ile ilgili vergi yasasının tersine çevrileceği konusunda şimdi düşünmesi gereken çok şey olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar