Reklam

Bu Toplantı Çok Önemli: Kripto Ekosisteminden CEO’lar Kongre İle Görüşecek!

Bugün saat 18:00’da kripto para birimi ekosisteminden CEO’lar ile ABD Kongresi arasında önemli bir toplantı yapılacak. 
14:50
8 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri Mali Hizmetler Meclisi Komitesi, bugün Türkiye saati ile 18:00’da kripto para birimleri ile ilgili bir toplantı yapacak. Son açıklamalarda ise bu toplantının detayları paylaşıldı.

CEO’lar Bir Araya Geliyor

Finansal Hizmetler Komitesi yaptığı son açıklamalarda, toplantının bir kısmında kripto para topluluğundan önemli altı yönetici ile görüşeceğini doğruladı. Görüşülecek kişiler ise Circle’dan Jeremy Allaire, FTX’ten Sam Bankman-Fried, Bitfury Group’tan Brian Brooks, Paxos’tan Charles Cascarilla, Stellar’dan Denelle Dixon ve Coinbase’den Alesia Haas olarak açıklandı.

“Dijital Varlıklar ve Finansın Geleceği: Amerika Birleşik Devletleri’nde Finansal İnovasyonun Zorluklarını ve Faydalarını Anlamak” başlıklı toplantı, dört temel hususu görüşmeyi amaçlıyor: Kripto borsaları, stablecoin’ler, dijital varlıklardaki düzenleyici endişeler ve federal düzenleyicilerin görüşleri.

Yapılan açıklamalarda ise toplantı ile ilgili, “Bu toplantı, önde gelen dijital varlık piyasası katılımcıları tarafından sunulan bazı yeni ürün ve hizmetleri, kripto para piyasası borsalarının kripto para birimine ve ilgili işlemlere yatırımları kolaylaştırmadaki rolünü, stablecoin’lerin ve diğer dijital varlıkların büyümesini inceleyecek.” sözleri kullanıldı.

Toplantı Gündemi

Yapılan açıklamalarda, borsaların kripto yatırımcıları için bir giriş noktası olarak hizmet etme rolü vurgulandı. Ayrıca toplantı aynı zamanda krediler, varlık işlemleri, sigorta ve diğer finansal hizmetlerin geleneksel sunumunu çoğaltma ve değiştirme potansiyeli göz önüne alındığında, merkezi olmayan finansı da gündemine taşıyacak.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamada, fiat para birimine kıyasla operasyonel yapılardaki ve stablecoin’lerdeki rezerv eşleşmeşlerindeki farklılıklardan da bahsediliyor ve bu konuyla ilgili şu ifadeler kullanılıyor:

Kripto para piyasalarının kapsayıcı ve merkezi bir düzenleyici çerçevesi yok, bu da dijital varlıklar alanındaki yatırımları dolandırıcılığa, manipülasyona ve kötüye kullanıma karşı savunmasız bırakıyor.

Öte yandan kripto para birimlerinin yükselişini kabul eden Kongre, Federal Rezerv tarafından CBDC‘lerin potansiyel faydalarını ve risklerini ve ABD yerel ödeme sistemi üzerindeki etkisini incelemek için yürütülen çalışmaya dayanarak merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında da net bir duruş geliştirmeyi umuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar