reklamı kapat

BTC, ETH ve XRP’de Kırmızı Alarm: Bitcoin, Ethereum ve Ripple Düşüşte!

BTC, ETH ve XRP’de son 24 saatte büyük geri çekilmeler yaşandı!
08:15
22 Eylül 2020

Piyasa yine, yeni, yeniden düşüşte. Son zamanlarda kripto para fiyatları ile ilgili çok fazla yükseliş ve düşüş haberleri hazırlıyoruz. Çünkü piyasa son zamanlarda gerçekten çok hızlı hareket ediyor. Ancak bu hareket belli bir aralıkta sıkışmış durumda ve bu aralıklar dışında ne aşağı ne de yukarı yönlü bir hamle olmuyor.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) haftaya sakin hareketlerle başladı. Ama doların değer kazanması ile birlikte, analistlerin defalarca uyardığı gibi BTC düşüşe geçti ve 10.296 dolara kadar geriledi. Bitcoin’in düşüşü 10.980 dolar bandından başladı ve dolayısıyla kısa süre içinde yaklaşık olarak 700 dolar gerilemiş oldu.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 10.463 dolardan işlem gören Bitcoin’in doların güç kazanması ve madencilerin oluşturduğu satış baskısı sebebiyle düştüğü düşünülüyor. Bunların yanı sıra dün ortaya çıkan haberler, dünyanın çok büyük bankalarının kara para aklama işine karıştığını bir iddia olarak gözler önüne sermişti. Bu durum Bitcoin’in sürekli kötü niyetli faaliyetlerde kullanıldığını düşünen kesim için aslında tokat gibi bir cevap oldu. Çünkü defalarca nakit paranın Bitcoin’den daha güvenilmez ve daha zor takip edilebilir olduğu dile getirildi. Ancak bazı isimler buna inanmak istemedi. Kripto para borsalarında izlenen prosedürler ve özellikle Bitcoin’in şeffaf sistemi tüm işlemlerin izlenebilmesini nakitten çok daha kolay kılıyor.

Dolayısıyla bu haberin de aslında fiyat üzerinde etkisinin olması bekleniyordu. Diğer düşüş etkenleri ile birleşince her ne kadar bahsi geçen haber bir yükseliş eğilimi başlatamasa da düşüşün hızını yavaşlatmış olabilir.

Ethereum ve Ripple

Bitcoin’in gözle görülür bir geri çekilme yaşadığı piyasada Ethereum (ETH) ve Ripple’ın (XRP) düşmemesi beklenemezdi. Bu üç büyük varlık arasında en çok düşüş yaşayanın Ethereum olduğu görülüyor. ETH 2020 başından bu yana en iyi artış performansını sergileyen kriptolardan biriydi. Dolayısıyla düşüşü de aynı oranda büyük oluyor.

BTC’nin düşüş oranı %4’ün biraz üzerine çıkarken ETH’un %7’nin üzerinde geri çekildiği görülüyor. 375 dolar bandından düşüşe geçen ETH 331 dolara kadar geriledi. Her ne kadar yazının yayına hazırlandığı sırada 344 dolara kadar yükselmiş olsa da analistler bu düşüş ivmesi ile birlikte fiyatın 200 dolara kadar gerileyebileceğini düşünüyor.

Piyasanın en büyük altcoin’lerinden Ripple’da da benzer düşüşler var. XRP birkaç hafta önce 0,30 doların üzerine çıkarak çok uzun zamandır görmediği yüksekleri gördü. Ancak piyasanın genel düşüşü ile birlikte XRP’de dalışa geçti ve dünkü düşüşlerle birlikte 0,2291 dolara kadar geri çekilme yaşandı. Yazının yayına hazırlandığı sırada BTC ve ETH’da da görüldüğü gibi Ripple fiyatında da toparlanmalar var ve fiyatın 0,2324 dolara kadar çıktığı görülüyor.

Bunlara ek olarak her ne kadar analistler uzun vadede bir boğa koşusu beklediklerini her fırsatta dile getiriyor olsalar da kısa vadede olacaklar ile ilgili net bir fikir paylaşılmıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.