reklamı kapat

Blockchain Projesi CEO’suna 150.000 Dolarlık Ceza!

Alex Tapscott, OSC tarafından 150.000 dolarlık cezaya çarptırıldı.
11:00
14 Mayıs 2019
  • Ahmet BalıkesirliAhmet Balıkesirli

13 Mayıs tarihinde The Globe and Mail kaynağının aktardığı bilgilere göre, blockchain girişimcisi Alex Tapscott 148.000 dolarlık bir para cezası ödeyecek ve Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) ile yaptığı dava anlaşması gereğince Kanada merkezli üç işletme okulunda etik ve ahlak konusunda seminerler düzenleyecek.

NexBlock Global Limited isimli blockchain firmasının CEO’su olan Tapscott, ilk olarak 9 Mayıs tarihinde OSC’ye başvurarak kendisine verilen cezanın düşürülmesini talep etmişti. OSC bundan önce Tapscott’ı ve firması NextBlock’u 113 yatırımcıyı yanlış yönlendirerek gerçek ve etik olmayan yollarla 20 milyon dolar toplamakla itham etmekteydi. Ülkedeki regülatörler Tapscott’ın söz konusu yatırımcılara aslında olmayan danışmanlar ve ekip üyeleri sunarak onları kandırdığını ve kurum ile ilişkili gibi gösterdiğini vurgulamıştı.

Vitalik Buterin’i Kapsayan Yalan

Söz konusu yatırımcılar arasında blockchain ve kripto para sektöründe oldukça iyi tanınan isimlerden olan Kathryn Haun, Vinny Lingham, Vitalik Buterin ve Karen Gifford gibi isimler yer almaktaydı. Skandal temel olarak 2017 yılında, Forbes söz konusu bireylere ulaşıp bunun doğru olup olmadığını öğrenmek istediğinde ortaya çıktı ve kişilerin hiçbiri iddiaları kabul etmedi.

Tapscott’ın vereceği dersler önümüzdeki 18 ay süresince devam edecek ve bunun CEO’nun önümüzdeki günlerde içeriğini açıklayacağı ve yatırımcılara göndereceği mektupla aynı konulara değineceği belirtilmekte. Bütün bunlara rağmen Tapscott şu an hiçbir şirkette yöneticilik yapamama cezasına çarptırılmadı ve görüşmeler devam etmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.