Bitcoin’in Ödeme Sistemi Olarak Kullanılması İçin 5 Neden!

09:27
30 Mayıs 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Düşük işlem maliyeti ve kolayca uluslararası işlem yapılabildiğinden dolayı, yakın bir gelecekte Bitcoin, küresel ödeme ağı olarak kullanılabilir. Business Insider araştırma merkezi tarafından hazırlanan raporda; Bitcoin’in, ilerleyen dönemlerde kredi kartları, Western Union veya PayPal gibi tüm ödeme sistemleri için bir tehdit oluşturacağı ve onlara ciddi bir rakip olacağı vurgulanarak, bu öngörünün gerçekleşme nedenleri 5 başlık altında açıklanıyor.

1) Bitcoin ölçeklendirilebilir: Toplam miktarı 21 milyon olan Bitcoin’in her biri 100 milyon parçaya bölünebilir, böylece küresel ödeme teknolojisi olarak kullanımı karşılayacak yeterli sayıda olabilir.

2) Transferler basit ve güvenlidir: Kredi kartlarında olduğu gibi güvenlik sorunu yaratacak herhangi bir kimlik bilgisi veya kart bilgisine gerek yoktur. Transferler basit ve güvenli bir şekilde, yalnızca bir adres ile yapılabilir.

3) ABD resmi kurumları Bitcoin’e oldukça sıcak bakmaktadır: ABD’li yetkililer bu zamana kadar yaptıkları tüm açıklamalarda Bitcoin’e pozitif yaklaşmış ve bu yönde raporlar hazırlamışlardır. Bu olumlu yaklaşım ABD’nin kripto paralara inancını göstermektedir.

4) İşlem ücretleri oldukça düşüktür: Diğer ödeme sistemleriyle karşılaştırıldığında Bitcoin’in işlem maliyetinin oldukça düşük olduğu görülmektedir. Kredi kartı işlem maliyeti %2-3 aralığındadır. Kişisel Bitcoin transferlerinde ücret yaklaşık 0,10 kuruştur, Bitcoin kabul eden işletmeler için ise bu oran yalnızca %1’dir.

5) Volatiliteye karşı işletmeler korunabilir: Bitcoin konfirmasyonları 10 dk hatta bazen daha da uzun olabilmektedir. Bu nedenle bu süre şirketler için risk yaratabilir; fakat Bitpay gibi kurumlar satıcı işletmenin riskini sıfırlar.

Yukarıda belirttiğimiz avantajlardan dolayı Bitcoin ve diğer kripto paraların, gelecekte daha büyük rol oynayacağı ve bir ödeme aracı olarak küresel anlamda kullanılacağı öngörülmektedir.

İlk yayın tarihi: 30 Mayıs 2014
Güncelleme: Mayıs 2018

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar