X


Bitcoin’in (BTC) Mart Ayındaki Performansı Yine Tekerrür Edecek mi?

Bitcoin'in tarihsel grafiğine göre tehlikeli bir dönem kapıya dayandı.
12:00
22 Şubat 2021

1 Ocak 2021 tarihine 29.000 dolarlık fiyatla giriş yapan Bitcoin (BTC), bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 57.000 dolar rekorunu bile geride bıraktı. Bitcoin fiyatının aylardır devam eden aralıksız yükselişi ise bu zamana kadar neredeyse her mart ayında görülen sert düşüş girdabına kapılabilir.

Bitcoin İçin Düzeltme Bekleyenlerin Sayısı Artıyor

JPMorgan analistleri ve Guggenheim CIO’su Scott Minerd gibi önemli isimler, Bitcoin fiyatının bu rallisinin sürdürülebilir olmadığını vurguladı. Buna rağmen her geçen gün BTC dünyasına katılan yeni bir kurum, fiyatın yükselişini desteklemeyi sürdürüyor. Ancak Minerd ve JPMorgan analistlerinin haklı olduğu konu, BTC’nin illa ki bir noktada düzeltme yaşamak zorunda kalması olabilir.

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz aylarda 38.000 dolardan 28.000 dolara kadar sert bir düşüş yaşadı. Ancak tam olarak bu düşüşün devamında gelen Elon Musk’ın Bitcoin açıklamaları, trendin tersine dönmesini engelledi. Buna rağmen artık Tesla’nın Bitcoin alımı ve Elon Musk’ın Bitcoin’i övmesi gibi birçok olayın etkisini kaybetmeye başladığı görülüyor.

Bitcoin Fiyatı İçin 60.000 Dolar Sonrası Düşüş Mümkün mü?

Bitcoin fiyatı için analistlerin kısa vadeli hedefi 60.000 dolar seviyesi olsa da bunun üzerine sert bir düzeltme gelmeden çıkmak mümkün olmayabilir. Tarihsel verilere bakıldığında da ilk parabolik yükseliş dönemi ve 2019 yılı dışında BTC fiyatının her mart ayında düşüş yaşadığı görülüyor.

Tradingview tarafından sağlanan verilerle hazırlanan grafiğe bakıldığında da BTC’nin mart ayını yeşil kapatma ihtimalinin çok düşük olduğu görülmekte. Ancak Bitcoin fiyatının 2013 yılında yaşadığı parabolik yükseliş, bu konuda büyük bir istisna yaratmış gibi görünüyor.

btc aylara göre karlılık

BTC İçin Bu Dönem Farklı Olabilir

Tarihsel verilere bakıldığında BTC fiyatının 14.000 dolara ulaştığı 2019 yılının mart ayında da fiyatın tahminlerin dışına çıktığı görülmekte. Burada dikkat edilecek konu ise BTC fiyatının söz konusu iki dönemde rallisinin henüz başında olması.

Mart 2020 döneminden bu yana yaklaşık 15 kat artış elde eden BTC, şu an ise rallinin başında sayılmayacak kadar çok yükseldi. Yine de konu lider kripto para birimi Bitcoin olunca her şeyin mümkün olduğu biliniyor. Daha önce yaşanan 2 parabolik yükselişi tahmin eden Peter Brandt ise kısa süre önce Bitcoin’in üçüncü parabolik yükselişine başladığını belirtti. Brandt’in ralli sonundaki hedefi 240.000 dolar olsa da mart ayında Bitcoin’in hafif bir düzeltme yaşaması ve kırmızı bir kapanış yapması, yatırımcıları şaşırtmayacaktır.

Yukarıdaki parabolik yükseliş grafiğine bakıldığında da BTC’nin önümüzdeki dönem için trendi kırmadan hafif bir düzeltme yaşama ihtimalinin varolduğu görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar