reklamı kapat

Bitcoin’in (BTC) En Büyük Sorunu Açıklandı!

Bitcoin, ödemeler konusunda yetersiz mi kalıyor?
22:29
2 Ekim 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin 10 yılı aşkın bir süredir insanların hayatında olsa da bunun hala tam olarak ulaşmak istediği yerde olmadığı görülüyor. Satoshi Nakamoto Bitcoin’in whitepaper’ında bunun eşler arası elektronik para sistemi olacağını vurgulayarak aslında ana akım kitlelerin kullanımına vurgu yapmıştı.

Ancak Chainalysis tarafından yapılan güncel araştırmaya göre insanlar Bitcoin’i eşler arası bir araç olarak değil de direkt yatırım aracı olarak görmekte. İnsanların bir şeyler almak veya satmak için Bitcoin’i değil, diğer kripto para birimlerini kullandığı araştırmayla da ortaya çıkmış oldu.

Bitcoin, Ödemeler İçin Kullanılmıyor

Chainalaysis verilerine göre Afrika’da kripto para ile yapılan alışverişlerde BTC’nin kullanım oranı %1 iken Çin içerisinde bu oran %0,7, Doğu Avrupa’da %0,84, Latin Amerika’da %0,96 ve Orta Doğu’da ise %0,65 seviyelerinde kalmış durumda. Bu da Bitcoin’in en büyük sorununun şu an insanlar tarafından kullanılmaması olduğunu gösteriyor.

Yine de Bitcoin’in yatırım aracı olarak kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardığı da görülüyor. Satoshi Nakamoto lider kripto para birimini eşler arası alım satım için tasarlamış olsa da şu an bireysel yatırımcılar da dahil bütün kesimlerin bunu yatırım aracı olarak kullanması, belki de sanıldığı kadar kötü olmayabilir. Başka türlü kurumsal yatırımcıların lider kripto para birimi Bitcoin‘e tam olarak ilgi duyması çok daha uzun vakit alabilirdi.

Bu ilginin BTC’ye ne getireceği ve fiyatın rekor kırıp kırmayacağı ise zamanla belli olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.