reklamı kapat

Bitcoin’in 7.500 Dolara Koşmasıyla BitMEX Yeni Bir Rekora İmza Attı

Yükseliş trendine giren Bitcoin, geçtiğimiz haftadan bu yana yaklaşık %34 değer kazandı.
15:00
12 Mayıs 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Düşüş için birçok haklı nedeni olmasına karşın Bitcoin önderliğindeki kripto para piyasası yükselişe doymuyor. Nisan ayıyla birlikte kripto para piyasasına deyim yerindeyse yeniden bahar gelmişti. Mayıs ayında başlayan yükseliş dalgası ise yatırımcıların, tıpkı boğa sezonundaymışçasına kaybetme korkusuna (FOMO) yakalanmasına yol açtı.

CoinMarketCap’ten verilerine göre Bitcoin, bügün sabah saatlerinde 7.500 dolar seviyesine ulaşmayı başardı. Böylece popüler kripto para birimi, geçtiğimiz haftadan bu yana yaklaşık %34 değer kazanmış oldu. Aralık ve Şubat ayları arasında dibin dibini gören Bitcoin dolar paritesinde ise fiyatını ikiye katladı.

BitMEX’ten Yeni Rekor

11 Mayıs’ta popüler kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX, yeniden kendi rekorunu kırdı. BitMEX’in bir numaralı ismi Arthur Hayes, popüler kaldıraçlı kripto para borsasının 24 saatlik işlem hacminin 11 Mayıs’ta 10 milyar doları aştığını duyurdu.

Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonu, Mayıs ayının başından bu yana 30 milyar dolar arttı. Aynı zaman diliminde bütün altcoin’lerin piyasa değeri ise sadece 10 milyar dolarlık bir artış gösterdi. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise popüler kripto para biriminin 2017 yılının sonlarında ulaştığı 20 bin dolarlık tarihi zirvesinden bu yana en yüksek seviyesinde.

Peter Brandt

Mayıs ayıyla birlikte Bitcoin’de başlayan parabolik yükseliş dalgasını geride bıraktığımız Nisan ayında tahmin eden ekonomist Peter Brandt’e göre bu rallinin Bitcoin’i 10 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarma ihtimali %50. Peter Brandt ayrıca Bitcoin’in 20 bin dolarlık tarihi zirvesini de doğru tahmin etmişti.

Öte yandan insanların büyük bir kısmı kripto para piyasasında başlayan yükseliş dalgasından habersiz. Google Trends verileri Bitcoin’e olan ilginin henüz daha yeni yeni artmaya başladığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.