Bitcoin’in 2 Nisan’daki Yükselişini Tek Bir Yatırımcı Mı Tetikledi?

Özet

  • Ünlü analiz firmasının hazırladığı bir rapora göre Bitcoin’deki fiyat artışının arkasında tek bir yatırımcı var…
13:00
19 Nisan 2019

Bitcoin’in 2 Nisan’da yakaladığı ve hepimizi heyecanlandıran yükselişinin ardından iki haftadan fazla zaman geçti. Ancak bu yükselişe sebep olan etkenler hakkında yeni teoriler gün yüzünde çıkmaya devam ediyor. Kripto para analiz firması CoinMetrics’e göre, tüm ekosistemin yüzünü güldüren bu yükselişin sebebi tek bir yatırımcı…

Büyük Yatırımcı

CoinMetrics, “kripto paralara kendini adamış tek bir yatırımcının” Bitcoin fiyatını yükseltmek için bir plan oluşturduğunu iddia ediyor. Ünlü analiz firmasına göre bu yatırımcı, küresel likiditenin en düşük olduğu günü ve saati seçerek başarılı bir şekilde Bitcoin fiyatını yukarılara taşıdı.

Bunun yanında CoinMetrics’in paylaştığı raporda, yatırımcının planının HitBTC üzerinden uygulamaya koyduğundan da bahsediliyor. Raporda, fiyat hareketinden önce 500.000 USDT’nin Bitcoin ile işlem gördüğü ifade ediliyor. Sonrasında Coinbase ve Bitfinex’de de büyük işlemler gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Farklı Tahminler

Öte yandan Bitcoin fiyatının yükseldiği 2 Nisan tarihinde kripto para şirketi BCB Group CEO’su Oliver von Landsberg, Bitcoin’in yükselişini bir balinanın yüksek miktarda alım yapmasına bağlamıştı. CEO’ya göre balina üç farklı kripto para borsasından 100 milyon dolar değerinde BTC satın alarak yükselişi başlatmıştı.

Ayrıca dünyanın en büyük borsalarından CBOE’de şu anda hizmette olan ve 2019’da süresi dolacak Bitcoin ETF’lerinin de artış hareketini tetiklemiş olabileceği tahminler arasında yer alıyor.

Nisan başından bu yana şahit olduğumuz gibi yükselişin kesin nedeni konusunda piyasada ortak bir fikre henüz varılabilmiş değil. Bunun yanında gelecekteki fiyat tahminleri konusunda da çok farklı görüşler var. Bazı analistler bu hareketin ardından boğa piyasasının ayak seslerinin duyulduğunu dile getirirken bazılarına göre bu hareket daha büyük bir düşüşün başlangıcı…

Kaynak: U.today

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar