Reklam

Bitcoin’de Yüzde 51 Saldırısı Olursa BTC Ölür Mü? Hayır, Düşündüğünüz Gibi Değil!

Bitcoin ağında bir %51 saldırı olması halinde işlerin aslında düşünüldüğü gibi ölümcül olmadığını Tobby Kitty anlattı.
21:00
29 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çoğu zaman Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ağlarında bir %51 saldırısı olmasının ölümcül olacağı ve tüm sistemin çökeceği ifade ediliyor. Ancak aslında işler sanıldığı gibi değil. Türk kripto para piyasasının popüler isimlerinden Tobby Kitty Twitter üzerinden paylaştığı bir flood ile bu durumu çok ne bir şekilde anlatmış. Biz de sizler için derledik…

Önce Madencilik Havuzunu Anlayalım

Madencilik havuzu dediğimizde birçok madencilik cihazının bulunduğu ancak tek bir kişiye ya da şirkete ait bir firma tarafından yönetilen bir sistem anlaşılıyor. Ancak durum böyle değil. Bir madencilik havuzunda farklı kişilere ya da farklı şirketlere ait cihazlar bulunuyor. Dolayısıyla bir madencilik havuzunun, toplam madencilik faaliyetlerinin büyük kısmını kontrol etmesi tek bir kişinin kontrol etmesi anlamına gelmiyor.

Tobby Kitty bu durumu bir örnek ile gayet anlaşılır şekilde anlatmış: “Birbirine özdeş 100 cihazın kazım yaptığı bir blok zincirde 10 tanesi bana ait olsun. Bu zincirde blok bulma olasılığım %10’dur. Blok bulmadığım zaman cihazlarım boşuna çalışır. Ve blok bulma işi şans işidir. Diyelim 100 blok kazılsın. 100 bloğun hiçbirini de bulamayabilirim, 100’ünü de bulabilirim. %10 kısacası şanstır. Ben de 40 tane cihazı olan başka bir adama diyorum ki hocam gel beraber kazalım. %50 şansa yükselsin, kazdığımız her bloğu birlikte paylaşalım. (5 bulduysak 4’ü senin 1’i benim). Bu adamla maden havuzu kurmuş olduk.”

Dolayısıyla aslında Ethermine, f2pool  gibi madencilik şirketleri sadece blok bulma şanslarını arttırmak için bir araya gelmiş birçok kişiden/şirketten oluşuyor.

%51 Saldırısının Arka Planı

Tobby Kitty’nin ifadelerine göre eğer Ethermine ve f2pool birleşip bir saldırı düzenlemek isterlerse, aslında onlarla birlikte çalışan madencilerini kaybederler. Madenciler bile bu saldırıya ayak uydursa ve örneğin 10.000 blokta saldırı gerçekleşmiş olsa da 5.000 blok kazılsa, bu durumda da iyi niyetli madenciler 10.000. blokta forklar ve dolayısıyla zincir devam etmiş olur.

Peki oldu ki saldırı yapıldı bu durumda zincir tamamen ölür mü yoksa merkezi bir hale mi gelir? Popüler isme göre bu durumda iki şeyin olma şansı var: Transferleri sansürlerler, zincir durur ya da double spending yaparlar, bu durumda da diğer madenciler zinciri forklar.

Dolayısıyla aslında %51 saldırısı her ne kadar zarar verecek olsa da Bitcoin’i öldürmez. Ancak Bitcoin fiyatında nasıl bir etkisi olur bilinmez…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar