Bitcoin Zigzag Çizerken Bu Coin Yüzde 17 Arttı!

Bitcoin'in küçük bir aralıkta seyrettiği son bir kaç günü düşündüğümüzde bu coinde yaşanan %17'lik artış yatırımcısını sevindirmiş gibi görünüyor.
20:20
6 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) haftaya çalkantılı bir başlangıç yaptı. 5 Eylül’de Bitcoin 20.180 dolara kadar yükselmişken daha sonrasında 19.630 dolara kadar geriledi. Yazıyı yazmadan birkaç saat önce BTC 19,8 bin dolardan 20100 dolara yükselmişti.

Bir sonraki işlem saatinde BTC tüm bu yükselişi yok sayar nitelikte bir hareket gerçekleştirerek 19700 dolara geriledi. Ethereum Classic (ETC) bu kaostan etkilenmedi. Altcoin, 34,3 dolarlık direnç seviyesini kesin bir şekilde aştı ve yüksek alım hacmiyle %17’lik bir artış daha kaydetti.

ETC- 1 Saatlik Grafik

Fibonacci geri çekilme seviyesi (sarı), ETC’nin Ağustos sonunda 38,38 dolardan 30,34 dolara doğru yaşanan düşüşüne dayanarak çizildi. 50 ve %38,2 geri çekilme seviyeleri geçtiğimiz hafta önemli direnç seviyeleri olarak görev yaptı.

Son birkaç saatlik işlemler göz önüne alındığında, ETC bu dirençlerin üzerine çıktı. 23,6 ve %61,8 Fibonacci uzatma seviyeleri 40,28 dolar ve 43,35 dolarda yer alıyor. Bu alanlar dikkate alınabilir. Seans kapanışı 40,28 doların üzerinde olursa yeni yatırımcılar için düşünme fırsatı yaratabilir.

ETC’nin sahip olduğu güçlü yukarı yönlü momentum göz önüne alındığında yatırımcıların yeni girişi pek de uzak olmayan bir gerçek olarak kabul edilebilir. 37-38 dolar bölgesi, ETC’nin yukarı doğru yükselirken geride bıraktığı direnç seviyesini temsil ediyor. Bu bölgenin tekrar ziyaret edilmesi yatırımcıların iştahlanmasını sağlayabilir.

Göstergeler Ne Diyor?

Saatlik göreceli güç endeksi (RSI) aşırı alım bölgesindeydi ve birkaç saattir de öyle. Stokastik RSI düşerken, A/D çizgisi daha yükseğe ulaştı. A/D son saatlerde yüksek bir alım hacmi akışı gösterdi. Bu gerçek, fiyat hareketinin altındaki hacim çubuklarında da görülüyordu.

Güçlü talebin varlığı, geri çekilmelerin sığ olabileceği anlamına geliyor olabilir. Ayrıca, 41,24 ve 44 dolar seviyeleri de geçtiğimiz Ağustos ayında önemli direnç seviyeleri olmuştu.

Sonuç

Son saatlerde talep güçlüydü, ancak 41 ve 44 dolar seviyelerinde bulunan dirençler ETC’nin önünde bir engel olarak durmaya devam ediyor. BTC’nin izleyeceği yol da fiyat hareketinde önemli olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar