reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
20 Mayıs 2019

Bitcoin coşkulu yükselişini bu hafta da sürdürdü. Hafta açılışını 6880$ seviyesinden yapan Bitcoin, haftayı 8200$ seviyesinden kapatarak %19 değer kazanmış oldu. Haftalık bazda gayet tatmin edici bir kar marjı oluştuğunu söyleyebiliriz.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin önceki hafta B trendini test etmişti ancak trendi yukarı kıramamıştı. Pazartesi günü barına baktığımızda B trendinin hacim desteği ile yukarı kırıldığını görüyoruz. Çarşamba gününe kadar devam eden yükseliş, perşembe gününden itibaren yerini düşüşe bırakmış. Bu düşüş ile B trendinin yeniden test edilerek onay alındığını söyleyebiliriz. Yatayda ise H (7450$) seviyesi destek olarak çalışmış. Ancak yüksek volatilite nedeniyle H (7450$) seviyesinde ihlaller olduğunu görüyoruz. Hafta içerisindeki düşüş ile birlikte RSI indikatörü de yükselen trendini test etmiş ve yönü tekrardan yukarı çevirmiş.

Grafiğin kısa vade görünümünde; H (7450$) seviyesindeki sarkmaları net olarak görüyoruz.

Üstel hareketli ortalamalarda (EMA); bu haftaki düşüş ile birlikte fiyat, EMA21’e bir miktar yaklaşmış görünüyor. Önümüzdeki günlerde olası bir düzeltme durumu için EMA21’i yakın destek olarak takip etmek uygun olacaktır.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin bu hafta da yükselişine devam ederek yatırımcısının yüzünü güldürdü. Uzunca bir süredir uzak kaldığı 8000$ bandına geri dönerek, bir önceki boğa piyasasındaki havayı bizlere anımsattı. Bitcoin’in performansı karşısında Bitcoin’e karşı değer kaybeden altcoinlerin de yukarı hareket etmesiyle piyasada gerçekten oldukça olumlu bir hava oluştu. Peki bu olumlu havanın teknik yansımaları neler?

Bitcoin uzun vadeli grafiğinde bu hafta önemli olduğunu değerlendiğim bir durum gerçekleşti. Aşağı kırıldıktan sonra bizlere sert bir ayı piyasası yaşatan B trendi, bu hafta yeniden yukarı kırıldı ve onay için yeniden test edildi. Uzun bir süre destek olarak takip ettiğimiz B trendini yine destek olarak takip etmek uygun olacaktır. Bu bağlamda B trendinin üzerinde kalındığı sürece yukarı trendin devam edeceğini düşünüyorum. Yatay banda gelirsek; H (7450$) seviyesi önemli destek olarak göze çarpıyor. Bu seviyenin üzerinde alıcıların kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bu haftaki sert düşüşün günlük kapanışları da H (7450$) seviyesi üzerinde olmuş, müteakibinde de 8000$ seviyelerine doğru yükseliş devam etmiş. Dolayısı ile H (7450$) seviyesi üzerinde kalındığı sürece I (8500$) ve J (9800$) seviyeleri gündeme gelecektir. Şu an alıcılar kuvvetli olsa da piyasada sert düzeltmeleri ve volatil fiyat hareketlerinin oluştuğunun farkında olmamız gerekiyor. Bu bağlamda, piyasa yönü aşağı çevirdiği takdirde C (6850$) seviyesini kritik destek olarak takip etmeliyiz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 20.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.