reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
1 Nisan 2019

Haftaya 4040$ (Bitfinex) seviyesinden düşüşle başlayan Bitcoin, hızlıca toparlanarak yukarı yönlü güzel bir performans sergiledi. Bitcoin hafta kapanışını 4170$ seviyesinden yaparak %3,2 değer kazandı. Bitcoin’in bu performansına karşın altcoin piyasasının çok daha hareketli ve pozitif olduğunu söyleyebiliriz.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin, pazartesi günü düşüşe geçerek L3 (3900$) seviyesine doğru yönelmiş. Bu seviye net olarak test edilemeden alımların geldiğini ve yönün tekrar yukarı döndüğünü görüyoruz. Haftanın geri kalanında da yukarı hareket devam etmiş. Hafta boyunca BTC fiyatı artarken işlem hacminin zayıf seyretmesi yine dikkat çekiyor.

Grafiğin kısa vade görünümünde; geçtiğimiz hafta belirttiğim kısa vade yükselen trendi T2’nin, destek olarak çalıştığını görüyoruz. Buradan yükselişe başlayan Bitcoin, yaklaşık 4 aydır geçilemeyen 4250$ seviyesine iyice yaklaşmış. Grafiğin hacim tarafında ise hacim barlarının 20 günlük hacim ortalamasını bir türlü geçemediğini görüyoruz.

Üstel hareketli ortalamalarda (EMA); pazartesi günü düşüşe başlayan Bitcoin EMA21 desteğini aşağı kırmıştı. Bu düşüş EMA50’ye kadar sürdü ve EMA50 destek olarak iyi çalıştı. Salı günü de EMA50’nin desteğini alan Bitcoin yükselişe geçerek, haftanın geri kalanında tüm ortalamaların üzerine geçiş yapmayı başardı. Cuma günü barında EMA100 destek olarak test edildi. Hafta sonu da EMA100 üzerindeki pozisyonun korunduğunu görüyoruz.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin, hafta başında L3 (3900$) seviyesine doğru yönelse de gelen alımlar fiyatı yukarı taşıdı ve tüm hafta pozitif bir hava içerisinde geçti. Önceki analizlerimde de L3 (3900$) seviyesi üzerinde olumlu görünümün devam edeceğini düşündüğümü belirtmiştim. Sanırım bu durumun meyvelerini de yavaş yavaş toplamaya başladık. Fiyat ile ilgili her ne kadar bir problem görmesem de hacim ile ilgili çekincelerimin devam ettiğini de ayrıca belirtmek isterim.

Bu hafta dikkat çeken başka bir husus ise, Bitcoin fiyatının EMA50’den destek bularak tüm hareketli ortalamaların üzerine geçiş yapmasıdır. Bu durumun fiyat hareketine pozitif ivme getireceğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde yukarıdan aşağı, BTC Fiyatı- EMA21-EMA50-EMA100 sıralamasının oluşumu takip edilmelidir. Bu sıralama yukarı trendin oluşumunu bizlere gösterecektir.

Teknik direnç seviyelerine gelirsek 4 aydır geçilemeyen 4250$ seviyesi önemli direnç olarak takibimizde olmalıdır. Fiyatın bu seviyeyi hacim desteği ile kırması, BTC fiyat hareketindeki volatilite ve ivmeyi artıracaktır. 4250$ üzerinde G (4450$) seviyesi gündeme gelecektir. Olumsuz piyasada T2 yükselen trendini düzelterek, kısa vadede destek bölgesi olarak takip etmek uygun olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 01.04.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.