reklamı kapat

Bitcoin İşlem Hızı Gerçekten Yavaş Mı?

Yapılan bir araştırmaya göre Bitcoin işlem hızı düşünüldüğü gibi diğer kripto paralardan yavaş değil…
15:00
13 Mayıs 2019

Yeni kripto paralar piyasaya sürüldükçe ve karşılaştırma imkanı oluştukça, “işlem hızı” konusu Bitcoin’e karşı yapılan en büyük eleştirilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak 6 işlem onayı sayesinde merkeziyetsizlik seviyesinin büyük ölçüde sağlandığını ve çift harcamanın bu onaylar sayesine tamamen önlendiğini unutmamak gerekiyor…

Onaylama Farklılıkları

Peki, Bitcoin gibi ağ güvenliğini sağlayabilmeleri için altcoin işlemlerinin kaç onaydan geçmeleri gerekiyor ve onaylama süreçleri ne kadar sürüyor? Bitcoinist’in haberine göre, kripto para geliştiricilerinden Luke Childs da tam olarak bu konuya değinen bir yazı yayımladı ve Charlie Shrem geliştiricinin bu yazısını takipçileriyle paylaştı.

  • Bitcoin (BTC)

Lider kripto para Bitcoin’in 130 milyar dolar üzerindeki piyasa hacmini ve ağı güvence altına almak için yalnızca 6 onay yeterli görülüyor. İşlem onayı ise ortalama olarak 1 saat 2 dakika sürüyor…

  • Ethereum (ETH)

20 milyar doların üzerindeki işlem hacmiyle uzun süredir varlığını sürdüren ve ikinci en büyük kripto para birimi olan Etherem’a bir bakalım. Bitcoin’de 6 onayla sağlanan ağ güvenliğinin Ethereum’da sağlanabilmesi için yaklaşık olarak 1400 onay gerekiyor. Bu da tahmini olarak 5 saat 11 dakika bir süreye mal oluyor. Yani Ethereum işlemleri Bitcoin’den 5 kat fazla sürede gerçekleşiyor.

  • Litecoin (LTC)

Farklı bir karma algoritmaya sahip olan ve Bitcoin’in ilk kopyaları arasında yer alan Litecoin 5.75 milyar doların üzerindeki piyasa hacmiyle beşinci büyük kripto para olarak sıralamada yer alıyor. Bitcoin’in sağladığı düzeyde ağ güvenliğini sağlayabilmesi için Litecoin işlemlerinin 250 onaya ihtiyacı var… Bu onaylar için de yaklaşık olarak 11 saat 19 dakika gibi uzun bir süreç gerekiyor. Yani Litecoin işlemleri Bitcoin’den 11 kat daha uzun sürede gerçekleşiyor.

  • Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin’in hard fork’u olan Bitcoin Cash, 6.6 milyar doların üzerindeki piyasa hacmiyle en büyük dördüncü kripto para konumunda yer alıyor. Her ne kadar Bitcoin ile aynı algoritmayı kullansa da lider kripto paranın 6 onay ile sağladığı ağ güvenliğini BCH 122 onay ile sağlayabiliyor. Onay işlemi ise yaklaşık olarak 19 saat 19 dakikada gerçekleşiyor. Dolayısıyla BCH işlemleri Bitcoin’de 18 kat daha yavaş gerçeklemiş oluyor…

Diğer Kripto Paralar

Bitcoin SV, Dash ve Monero işlemlerinin onaylanması 2 ile 4 gün arasında gerçekleşiyor. Bununla beraber Bitcoin SV işlemleri 53 kat, Dash işlemleri 78 kat ve Monero işlemleri 90 kat daha yavaş gerçekleşmiş oluyor. Ethereum Classic işlemleri ise Bitcoin işlemlerinden 88 kar daha yavaş gerçekleşiyor.

Öte yandan çalışmada yapılan açıklamalarda bu işlem sayılarının Bitcoin’in 6 onay ile sağladığı yüksek ağ güvenliğinin sağlanabilmesi için gerekli olan işlem sayıları olduğunun altı çiziliyor. Dolayısıyla yüksek güvenlikten ödün verilerek daha hızlı işlem onaylarının gerçekleşebileceği anlaşılıyor.

Bunlarının yanında Vitalik Buterin geçtiğimiz aylarda Bitcoin’in işlem ücreti ve işlem hızına değinen açıklamalar yapmış ve bu sorunun çok büyük kayıplara yol açtığını ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun