• BTC  :  41.345,37 ₺
  • ETH  :  3.576,62 ₺
  • BCH  :  5.759,86 ₺
  • XRP  :  4,34 ₺
  • BTC 41.345,37 ₺
  • ETH 3.576,62 ₺
  • BCH 5.759,86 ₺

Bitcoin Gold’un İşlem Görmeye Başlaması Bitcoin’i Vurdu

26 Ekim 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin, Çarşamba günü itibariyle 5500 doların altını gördü. Birçok borsada yüzde 3 ila 6 arasında düşüş gözlemlenirken, düşüşün sebebinin Bitcoin Gold olabileceği düşünülüyor.

Bitcoin Gold’un bitcoin ağının ikinci fork’u olmasından 36 saat sonra bitcoin fiyatı rekor 6100 seviyelerinden 5479 dolara geriledi. Bu veriler Bitstamp’e ait. Bunun yanı sıra fiyat düşüşüyle birlikte bitcoin’in toplam hacminde 10 milyar dolarlık dev bir erime gerçekleşmiş oldu. Kripto paralar piyasasında bitcoin’in pazar payı ise yüzde 56’nın üzerinde kalmaya devam etti.

Fiyat trendlerini dikkatle izleyen CNBC gibi ana akım medya kuruluşları ise fiyatın 5374 dolara düştüğünü ve Bitcoin Gold’un Bitfinex’te işlem görmeye başladıktan sonra yüzde 66 değer kazandığını haber yapmakta gecikmedi.

Loomia startup’ının blockchain direktörü, CNBC’ye verdiği röportajda şunları kaydetti:

“Bu fork’lar bitcoin için çok kötü. Piyasayı bitcoin’in farklı sürümleriyle doldurmak kullanıcıların kafasını oldukça karıştırıyor. Sınırlı sayıda bitcoin olduğu gerçeğine de gölge düşürüyor çünkü bitcoin’i sonsuza dek fork’layabilir ve toplam parayı katlayabilirsiniz.”

Öte yandan bitcoin’in türbülansa girmesi önemli altcoin’lere zincirleme bir etkide bulundu. Özellikle top 10’daki altcoin’lerde yüzde 5’i geçen fiyat düşüşleri gözlendi.

SegWit2x fork’undaki son gelişmelere gelince.. Hızlı al-sat platformu Changelly, fork’un ardından bitcoin’i zorluk seviyesi en yüksek ve en uzun chain olarak değerlendirip buna göre hareket edeceklerini açıkladı. Şirketin CEO’su Konstantin Gladych:

“Chain’in ayrılması halinde B2X fork’unu büyük ihtimalle borsamızda  altcoin olarak listeleyeceğiz.”

ShapeShift şirketinin CEO’su Erik Voorhees da Segwit2x ile yakından ilgilenenlerden. Voorhees’in SegWit2x’nin uzun süreden beri destekçisi olduğu biliniyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...