X

Bitcoin (BTC) Tarihinde İlk Kez 25.000 Doları Geçti! 2021’de Kriptoları Ne Bekliyor?

Bitcoin son 10 gündür rekor üzerine rekor kırıyor.
07:59
26 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün sabah erken saatlerde yeni bir rekor kırdı ve tarihinde ilk kez 25.000 doların üzerine yükseldi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 24.825 dolardan işlem gören BTC’nin 25.024 dolara kadar yükseldiği görülüyor. 20.000 dolarlık rekorun kırılmasının ardından bir daha 20.000 doların altına inmeye BTC 10 gündür rekor üzerine rekor kırıyor.

2017 ve 2020 Farkı

2017 yılında yaşanan kripto para boğa koşusu ile günümüzde yaşanan boğa koşusu arasında çeşitli farklılıklar olduğu düşünülüyor. Temel fark ise hangi kesimin ralliyi yönlendirdiği konusunda ortaya çıkıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

2017 yılında kripto para piyasasına bireysel yatırımcılar hakimdi. Dolayısıyla 2017 yılındaki ralliyi de bireysel yatırımcılar yönetmiş oldu. Bununla birlikte 2020’de kripto para ekosistemindeki kurumsal yatırımcı sayısı çok fazla arttı ve günümüzde yaşanan ralliyi kurumsal yatırımcıların yönettiği düşünülüyor. Bu sebeple daha büyük fiyat hareketleri ve daha küçük geri çekilmeler yaşandığı ifade ediliyor.

Bunun yanında 2020 yılında geleneksel para birimlerine olan güven kaybolmaya başladı. Aslında önümüzdeki yıllarda ciddi bir ekonomik kriz yaşanması bekleniyordu. Ancak koronavirüs bu süreci hızlandırdı ve 13 Mart’ta piyasalar çöktü. Tabii ki tüm piyasaların çökmesi ve insanların nakde dönmek istemesiyle kripto para piyasasında da çakılmalar yaşandı.

Hükümetler bu kötü ekonomik görünümden kurtulmak için para basma politikaları uygulamaya başladı ve böylece özellikle ABD’de basılan yüklü miktarda para sebebiyle dolara olan güven kaybolmaya başladı. Dolayısıyla hem bireyler hem şirketler yatırımlarının değerini korumak için farklı varlıklara yöneldi ve bu varlıkların başında Bitcoin geldi.

Büyük Yatırımlar

2020 yılında öncelikle Paul Tudor Jones’un yaptığı Bitcoin yatırımı büyük ses getirdi ve belki de her şeyin fitilini ateşledi. 5,1 milyar doların üzerinde bir serveti bulunan ve firmasının 160 milyar doları yönettiği bilinen Jones’un Bitcoin’e güvenmesi ve lider kripto para birimini “en hızlı koşan at” olarak nitelendirmesi tüm kesimlerin dikkatini çekti.

Jones’un ardından dev firma MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı yapması ve hatta BTC’yi rezerv para birimi olarak benimsediklerini açıklaması büyük ses getirdi. MicroStrategy yıl içinde BTC yatırımlarını sürekli arttırdı.

Ayrıca PayPal’ın kripto para hizmeti vermeye başlaması da bu yılın öne çıkan haberleri arasında yer aldı. 21 Ekim’de yaptığı açıklama ile kripto para alım satım işlemlerini başlatan PayPal 2020 yılının en önemli haberlerinden birini vermiş oldu.

2021 Yılından Beklentiler

Eğer tarih tekerrür eder ve 2017 yılında görülen ralli tekrarlanırsa Bitcoin’in 2021 başında düşüşe geçmesi ve sahneyi altcoin’lere bırakması gerekiyor. Ocak ayında yaşanacak bir altcoin rallisinden sonra se tüm piyasada ayıların hakimiyete geçmesi bekleniyor. Ancak şu anda için 2017 yılından birçok farklılığa sahip olan rallinin 3 yıl öncesini takip etmemesi bekleniyor.

Analistlere göre Bitcoin 2021’in en azından ilk çeyreğinde yükseliş eğilimini sürdürecek. Arada küçük düzeltmeler beklense de genel itibari ile grafiklerin artış yönlü olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar