X

Bitcoin (BTC) İşlemlerinin Değerinde Yüzde 500 Artış

Bitcoin ağındaki işlemlerin değerinde kritik artış.
17:21
21 Ekim 2020

Temmuz ayından beri Bitcoin (BTC) işlemlerinin ortalama değerinin 150.000 doların üzerine çıktığı yani yaklaşık olarak %500 artış kaydettiği görülüyor. Temmuz ayında ortalama Bitcoin işlem değeri 25.000 dolar seviyelerindeydi ve kesinlikle bu önemli bir artış.

Temmuz ayından bu yana 6 kat artış elde eden işlem değeri, 20 Ekim tarihinde ise 151.800 dolar ile tarihe geçti. Bitcoin işlemlerindeki değerin artması tam olarak ne anlama geliyor? Aslında bu artık bireysel yatırımcıların değil hem kurumsal yatırımcıların hem de balinaların işlem yapmaya başladığını göstermekte.

Bitcoin ve Ethereum Arasında Uçurum Var

Söz konusu verinin hesaplanması için o ayki veya günkü bütün BTC işlemleri toplanıp transfer edilen toplam değer işlem sayısına bölünüyor. İlginç bir şekilde Ethereum ağındaki ortalama işlem transferlerinin değeri bu süreçte yerinde saydı. 800 dolar ile 1.500 dolar arasında gidip gelen bu işlem değeri, tam olarak yukarıdaki ifadeyi desteklemekte.

Ethereum ağındaki işlemlerin değeri bireysel yatırımcılar ve DeFi projelerine akın edenler sebebiyle düşük kalırken kurumsal yatırımcılarla balinaların istilasına uğrayan Bitcoin ağındaki işlemlerin değeri rekor kırdı.

MicroStrategy, Square ve son olarak Mode isimli halka açık şirket de Bitcoin aldığını açıkladı. Tabii ki bunlar sadece halka açıklanan alımlar ve bunun gibi kamu ile paylaşılmayan onlarca belki de yüzlerce şirket alımı olduğu biliniyor. BitInfoCharts tarafından aktarılan veriler de tam olarak buna işaret etmekte. Tabii bunda BTC fiyatının 12.000 doların üstüne çıkmasının da etkisi var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar